5 spraw, których lepiej nie ukrywać podczas rozwodu

Rozwód jest trudnym doświadczeniem dla obojga małżonków, niezależnie od tego czy są w separacji, czy pozew został złożony z winy małżonka, czy bez orzeczenia o winie. Są sprawy, których lepiej nie ukrywać podczas rozwodu, gdyż mogą mieć wpływ na końcowe orzeczenie o ewentualnej winie bądź kontakty z dziećmi, jeśli zostaną przedstawione wiarygodne dowody, np. odnośnie nałogu partnera bądź przemocy w rodzinie.

Majątek przy wspólnocie majątkowej zawsze jest wspólny – ukrywanie i trwonienie majątku

Ukrywanie majątku, w postaci aktywów na kontach fundacji offshorowych czy innych kontach, do których nie ma dostępu małżonek, nie jest dobrym pomysłem w sytuacji wspólnoty majątkowej. W czasie rozwodu majątek zgromadzony w trakcie trwania małżeństwa zostaje podzielony na pół, o czym przypomina obrońca sądowy.

Jeśli nie chce się by małżonek partycypował w ostatnich znaczących wpływach, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej, również w trakcie trwania małżeństwa można złożyć wniosek o rozdzielność majątkową. Inną kwestią jest to, że małżonek musi się na to zgodzić.

Oczywiście może nastąpić sytuacja, że całkowity rozkład pożycia następuje właśnie z powodu kwestii finansowych, np. popadnięcia jednego z małżonków w długi, o których drugi nie miał pojęcia, bądź roztrwonienie części majątku wspólnego np. podczas czasu pracy za granicą, podczas gdy drugie z małżonków nie otrzymywało należnego wsparcia i musiał prosić o pomoc, by utrzymać siebie i dzieci. Skuteczny adwokat na pewno wykorzysta ten argument przy sprawie rozwodowej, co może doprowadzić do nierównego podziału majątku małżonków na rzecz pokrzywdzonego.

Nowy związek – nie warto go ukrywać

Jeśli dochodzi do rozwodu, a pozew wniesiony jest z winy małżonka, to nie warto ukrywać nowego związku. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w trakcie trwania małżeństwa doszło do faktycznego rozkładu pożycia na wszystkich płaszczyznach zarówno fizycznej, emocjonalnej, jak i ekonomicznej. Jeśli małżonkowie nadal dzielą np. jedno mieszkanie, to formalnie nie doszło do pełnego rozpadu związku.

Jeśli drugi małżonek udowodni więc zdradę w trakcie trwania małżeństwa, sąd może orzec rozpad z winy obydwu stron, jeśli druga osoba również dopuściła się cudzołóstwa. Również w przypadku pozwanego ukrywanie związku nie ma sensu ze względu na to, że małżonek może wynająć biuro detektywistyczne i mimo, że naruszone zostają dobra osobiste taki materiał dowodowy może zostać wykorzystany w sądzie.

Adwokat od spraw rozwodowych, do którego się zgłosisz musi mieć wszystkie informacje na twój temat, gdyż wypłynięcie tego rodzaju informacji uniemożliwia skuteczne zakończenie sprawy.

Ciąża z innym partnerem – nie ukrywaj tego przed sądem

W przypadku kobiet, wiele z nich zastanawia się, czy powinny przyznawać się do ciąży z innym partnerem. Nie koniecznie może być to przyczyna do orzeczenia winy żony, co do rozpadu małżeństwa, o czym przypomina prawnik rozwodowy.

Jeśli rozkład pożycia nastąpił wcześniej nie ma to wpływu na sprawę i orzeczenie o winie, jednak ma to wpływ na uznanie ojcostwa. Jeśli dziecko urodzi się w trakcie sprawy rozwodowej, jeszcze w trakcie jej trwania warto wnieść o zaprzeczenie ojcostwa.

Wtedy sprawa rozwodowa zostanie zawieszona do czasu orzeczenia w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Jeśli się tego nie zrobi i tak będzie to konieczne, jeśli były mąż będzie chciał uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko.

Zależeć na tym będzie raczej również matce dziecka i jej nowemu partnerowi. Z kolei w sytuacji, gdy ciąża została ukryta, a nie doszło do całkowitego rozkładu małżeństwa może to być wykorzystane przez męża jako argument o winie żony.

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa w tym przypadku również będzie konieczna, gdyż istnieje zawsze domniemanie ojcostwa małżonka. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy została orzeczona separacja i dziecko urodzi się po upływie 300 dni od jej orzeczenia. Wtedy złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest konieczne.

Przemoc w rodzinie

Często kobiety są zastraszane przez swoich mężów i nawet jeśli wystąpią o rozwód, to bez orzekania o winie. Oczywiście bywają również przypadki znęcania się psychicznego lub fizycznego przez żony. Żadne z poszkodowanych małżonków nie powinno takiej sytuacji ukrywać w sądzie, gdyż tylko sobie szkodzi.

Również zaprzeczanie, co do przemocy w rodzinie przez osobę będącą agresorem jest bezzasadne. W sprawach przemocy w rodzinie bezwzględnie trzeba udać się do adwokata. Rozwody, w takiej sytuacji są bardzo trudnym emocjonalnie przeżyciem, jednak zgromadzenie materiału dowodowego pozwoli na orzeczenie o winie agresywnego małżonka.

Nie warto ukrywać również nałogów 

Ukrywanie nałogów nie jest najlepszą strategią w czasie sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie i podziale majątku. W sytuacji, gdy część wspólnego majątku została roztrwoniony na hazard, sąd przychyli się do nierównego podziału majątku mimo wspólnoty majątkowej.

Adwokat od spraw rozwodowych z pewnością zgromadzi wspólnie z drugą stroną solidny materiał dowodowy. To samo tyczy się nałogu alkoholowego czy narkotykowego, który łatwo można udowodnić.

Jak widać są sprawy, których nie warto ukrywać w sądzie podczas rozprawy rozwodowej, gdyż i tak wyjdą na światło dzienne. Warto we wszystkich kwestiach radzić się skutecznego adwokata.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij