Co zrobić z oszczędnościami Lokata, inwestycja, konto oszczędnościowe

Co zrobić z oszczędnościami? Lokata, inwestycja, konto oszczędnościowe?

Świadomość związana z oszczędzaniem jest w społeczeństwie coraz większa. Już nie tylko wydajemy pieniądze, ale i staramy się je gromadzić na konkretny cel oraz je inwestować. W jaki sposób możesz zarządzać oszczędnościami? Co będzie lepsze – kontro oszczędnościowe, lokata, a może inwestycja?

Dlaczego warto oszczędzać?

Jeszcze do niedawna, w świadomości większości ludzi funkcjonowało przeświadczenie, że nie ma sensu oszczędzać, a jak ma się pieniądze, to są one po to, by je wydawać. Niektórzy wciąż praktykują ten sposób myślenia, ale powoli się to zmienia. Posiadanie oszczędności okazuje się bowiem bardzo przydatne i nie chodzi tu tylko o gromadzenie środków na starość, by zwiększyć swoją emeryturę. Posiadanie dodatkowych pieniędzy to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, jak choćby utrata pracy czy choroba, a także pozwalają one na zrealizowanie wymarzonych celów bez konieczności dodatkowego zadłużania.

Każdy może zadbać o to, by zacząć oszczędzać i naprawdę nie trzeba do tego wielkiego wysiłku. Nawet niewielkie kwoty, odkładane regularnie, przyczyniają się do powiększania własnego kapitału. Nie jest to wcale takie trudne i w tym, jak wpłacić pieniądze na konto podpowie Ci wpis na www.banki365.pl. Masz niewielkie nadwyżki funduszy? Warto pomyśleć o różnych formach oszczędzania jak lokaty, konta oszczędnościowe oraz inwestycje różnego typu.

Konto oszczędnościowe

To jedno z popularniejszych rozwiązań oferowanych przez banki, które ma swoje zalety i wady. Pozwala na regularne oszczędzanie, dzięki temu, że możliwe jest swobodne dysponowanie zgromadzonymi pieniędzmi – dodawaniem nowych środków, a także wyciąganiem ich z konta. Minusem jest tu stosunkowo niskie oprocentowanie, co sprawia, że nie można tu mówić o dużych zyskach. Jest to jednak bezpieczniejsze i pewniejsze niż trzymanie gotówki w domu.

Lokaty

Podobną funkcję spełniają lokaty bankowe, które jednak w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych mają nieco większe ograniczenia. Ich dużą zaletą jest przede wszystkim wyższe oprocentowanie, pozwalające na pomnożenie kapitału, jednak ceną za to jest zamrożenie dostępnych funduszy. Dając na lokatę określoną sumę, nie ma możliwości dodania do niej dodatkowych pieniędzy, jak i nie da się ich tak po prostu wyciągać z konta. Mogą występować w różnych formach – od krótkoterminowych na przykład 3 lub 6 miesięcy, po długoterminowe do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.

Inwestycje

Konta oszczędnościowe i lokaty mogą okazać się niewystarczające, gdy chce się oprócz oszczędzenia, także na tym zarobić. Możliwości inwestycyjnych nie brakuje, jednak trzeba pamiętać, że wiążą się one z pewnym ryzykiem. Nie ma tu 100% gwarancji zysku, ale ewentualne korzyści zazwyczaj przewyższają to, co dają bezpieczne produkty bankowe.

Przykładem mogą być państwowe obligacje skarbowe, które stanowią jeszcze względnie bezpieczny krok dla lokowania funduszy. To jest też dosyć popularny produkt dostępny w bankach. Chcąc podjąć się większego ryzyka, warto pomyśleć też o obligacjach korporacyjnych. Wiele instytucji finansowych udostępnia również możliwość zakupu funduszy inwestycyjnych, do których można zaliczyć choćby konta emerytalne jak IKE i IKZE.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też inwestowanie w kruszce jak złoto czy srebro oraz nieruchomości, które jednak wiążą się już ze znacznie większym wydatkiem. Niezależnie od metody, jaką się wybierze, należy pamiętać, by decyzję o sposobie lokowania funduszy dobrze przemyśleć.

Paweł Domański

Paweł Domański

Absolwent dziennikarstwa z wieloletnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w analizie trendów społecznych i technologicznych. Jego artykuły wyróżniają się wnikliwością i unikalnym spojrzeniem na poruszane tematy.

Artykuły: 54

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *