Jak wybrać najlepszy układ pompowy? Proste pytanie, ale czy odpowiedź też jest prosta?
Znalezienie najlepszego układu pompowego jest trudne. Warto wiedzieć, że w skład układu wchodzi pompa, bateria pomp, a także rurociągi ssawne i tłoczne. Dzięki temu ich praca jest sprawna i można uzyskać wysoką efektywność działania. Bardzo ważna jest także sama odporność chemiczna. Warto także zwrócić uwagę na parametry układu pompowego, którymi są wysokość podnoszenia, czyli H, wydajność czyli Q oraz moc, czyli P.
Parametry układów pompowych – co warto wiedzieć?
Wysokość H oznacza wysokość podnoszenia, a więc mierzy się zarówno przyrost ciśnienia, położenia, jak i prędkości cieczy pomiędzy wlotem i wylotem pompy. Pomiar dokonywany jest w metrach. Jeżeli rurociągi są długie i poziome, to wysokość pokazuje na jaką odległość można przepompować ciecz. Oczywiście w układach pompowych bardzo ważna jest wydajność, a pod postacią wydajności mieści się po prostu natężenie przepływu. Zatem wydajność Q to nic innego jak ilość cieczy, jaką może dany układ przepompować w określonym czasie. Oczywiście ważna jest także moc. Im jest większa, tym efektywność także powinna być większa.
Zestawy hydroforowe – dlaczego wybór jest tak ważny?
Zestawy hydroforowe, to nic innego jak układy hydroforowo-pompowe, czyli urządzenia których zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia instalacji wodociągowej. W takim układzie dokonuje się pompowania wody do zbiornika i sprężania powietrza. Kluczowe znaczenie ma zawór zwrotny, który powinien zapobiegać wypływaniu wody ze zbiornika do studni. Ponadto, gdy poziom wody jest mniejszy to dochodzi do spadku ciśnienia i wtedy też presostat załącza pompę, aby owe ciśnienie wzrosło. Kupując hydrofor trzeba więc zwrócić uwagę na układ zbiornika, a także jakość pompy wirnikowej. Dla bezpieczeństwa powinny się tam znaleźć także zawory zwrotne, co zapobiega cofaniu się wody. Oczywiście bardzo ważna jest także wydajność pompy, która powinna odpowiadać największemu godzinnemu poborowi wody. Sam zbiornik powinien zaś być dobrany pod kątem ilości wody zużywanej. Tutaj można postawić na hydrofory tradycyjne, które mają bardzo duże zbiorniki. Jednak trzeba pamiętać, że ze względu na konstrukcję i gabaryty muszą być umieszczane w dużych pomieszczeniach, gdzie znajduje się utwardzana podstawa dla pompy. Można też postawić na zestawy hydroforowe membranowe, które posiadają zamontowaną membranę w zbiorniku ciśnieniowym. Mają one także większą mobilność ze względu na rozmiar, a samą pompę hydroforową czy osprzęt da się zamontować w zbiorniku.
Układy pomp – co wybrać?
Sprzedaż pomp prowadzona jest przez wiele firm, jednak nim podejmiecie decyzję o zakupie zwróćcie jeszcze uwagę na sam układ. Jeżeli hydrofory są duże, to należy zastosować układy pomp jednorzędowe. Można postawić też na dwurzędowe bądź szeregowe. Jeżeli chcecie zwiększyć dodatkowo funkcjonalność, to polecamy pompy rezerwowe. Wydaje się też, że najbardziej optymalny układ posiada cały zestaw pomp, gdzie kilka z nich pracuje, a jedna jest rezerwowa. Zatem, gdy dojdzie do awarii, to pompa rezerwowa podejmie działanie.
Układy pompowe w przemyśle
Układy pompowe stosuje się także w przemyśle. Jednak jak można się domyślić ich efektywność musi być znacząco większa. Ponadto należy dobrać pompy pod kątem samego przemysłu. Inne pompy stosuje się do przemysłu stoczniowego i morskiego. Do pompowania wody morskiej najlepiej sprawdzają się pompy odśrodkowe HV. Są one odpowiednie również do pompowania cieczy, w której występuje zwiększone stężenie chlorków. Np. pompy SKA mają zastosowanie w instalacjach wodociągowych, ale i gospodarstwach indywidualnych, choć można je także wykorzystywać w małym przemyśle. Dostępne są także pompy próżniowe dmuchane PW, DW. Mają one szerokie spektrum zastosowania i to w bardzo wielu gałęziach przemysłowych. Otóż można je wykorzystywać w przemyśle chemicznym, spożywczym, a nawet farmaceutycznym, papierniczym oraz tekstylnym.
Dobór odpowiedniego układu pompowego nie jest łatwy. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dzięki temu zyska się pewność, że wybrany układ będzie najlepiej się sprawdzał i zapewniał maksymalną efektywność.