USG jamy brzusznej – jedno z najbardziej uniwersalnych badań diagnostycznych
Ultrasonografia jest badaniem obrazowym szeroko stosowanym w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Badanie to jest bezinwazyjne oraz bezbolesne, a przy tym całkowicie bezpieczne, dzięki czemu może być wykonywane u osób w każdym wieku, w tym także u dzieci oraz u kobiet w ciąży. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest jednym z badań o najszerszym potencjale diagnostycznym. Dowiedz się więcej o jego zastosowaniu!
USG brzucha – co można zbadać i co wykrywa to badanie?
USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Charakteryzuje się wysoką dokładnością, a gdy wykonane przez doświadczonego specjalistę, uwidacznia nawet niewielkie patologie występujące w narządach jamy brzusznej. Badanie USG brzucha stanowi źródło cennych informacji i pozwala na ocenę stanu takich narządów jak:
- nerki i nadnercza;
- śledziona;
- nerki, pęcherz moczowy i moczowody;
- wątroba z drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym;
- trzustka;
- aorta brzuszna.
Kiedy należy udać się na USG jamy brzusznej?
Badanie USG brzucha powinno być jednym z badań, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie w ramach profilaktyki. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych zmian oraz na wprowadzenie odpowiedniego sposobu leczenia. Ponadto, badanie to należy wykonać w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak:
- przewlekłe bóle brzucha;
- długotrwałe, nawracające dolegliwości żołądkowe, takie jak biegunka, nudności czy wymioty;
- uraz w okolicy jamy brzusznej;
- nagła, gwałtowna utrata masy ciała;
- wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej.
Przygotowanie do badania USG brzucha oraz jego przebieg
Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej odkrywając badany obszar. Lekarz wykonujący badanie nakłada na głowicę aparatu USG specjalny żel sprzęgający, który zmniejsza tarcie i pozwala na łatwiejsze manewrowanie sondą. Następnie przykłada ją do badanego obszaru i delikatnie manewruje w różnych kierunkach, w celu zbadania poszczególnych narządów. Badanie to wykonywane jest w czasie rzeczywistym – bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzymuje zdjęcie wraz z opisem.
W celu uzyskania rzetelnych wyników badany powinien stawić się na zabieg na czczo. W dniu badania kategorycznie odradza się palenia papierosów. Ponadto na dwa dni przed planowanym badaniem powinien unikać ciężkostrawnych potraw. Zaleca się także przyjmowanie leków ułatwiających pozbycie się nadmiaru gazów z jelit, głównie simetikonu.