Sławę winom powstającym w południowo-zachodniej części Francji przyniosła nie tylko bardzo wysoka jakość, ale także bogata, wielowątkowa historia.
Słowo Bordeaux, choć pochodzi od nazwy miejscowości, bezsprzecznie kojarzy nam się z winami. I to tymi najwyższej jakości. To synonim ciężkich czarownych win klasy premium. Nazwa tego francuskiego regionu na stałe zagościła w polskim słowniku jako określenie głębokiego, ciemnoczerwonego koloru – bordowego. Wśród win Bordeaux spotyka się jednak także białe, a nawet różowe musujące.
Historia win z regionu Bordeaux
Nazwa wina pochodzi od francuskiego miasta położonego nad Oceanem Atlantyckim. W okresie średniowiecza Akwitania (fr. Aquitaine), czyli region słynący z produkcji wina, przez niemal 300 lat znajdowała się pod berłem królów angielskich. Poczynając od XII wieku, wina z portu w Bordeaux wędrowały do Londynu, gdzie podawane były na dworze królewskim oraz stołach angielskiej szlachty. To właśnie nad Tamizą spotkać można było najlepszych specjalistów oceniających jakość i wyznaczających ceny win znad Żyrondy.
Sława win z bordoskich posiadłości osiągnęła apogeum, gdy na zlecenie cesarza Napoleona III przeprowadzono w 1855 roku klasyfikację tutejszych winnic. Była to pierwsza klasyfikacja jakościowa tego typu we Francji. Najlepsi producenci regionu zostali podzieleni na pięć klas. W każdej z nich znalazło się po kilka bądź kilkanaście win. Co ciekawe, klasyfikacja ta przetrwała do naszych czasów w niemal tej samej formie jedynie z nieznacznymi korektami, choć już w chwili opublikowania wywołała spore kontrowersje. Zarzucano jej przede wszystkim prowizoryczny i niekompletny charakter.
Obecnie w regionie Bordeaux funkcjonuje około 8 000 posiadłości winiarskich, tzw. château. To właśnie w nich wytwarza się światowej sławy wina.
Klasyfikacja win Bordeaux
Warto wiedzieć, że w przypadku tego regionu Francji miejsce w klasyfikacji otrzymują nie wina, ani nawet winnice, ale posiadłości, czyli châteaux. Większość producentów tworzy kilka różnych win, ale każdy z nich ma jedno, tzw. wzorcowe. To właśnie jego etykieta otrzymuje nazwę posiadłości, w której narodził się trunek. Wśród najlepszych win Bordeaux, a co za tym idzie najbardziej cenionych win świata, wymieniać należy Château Pétrus, Château Margaux, Château Cheval Blanc, Château Mouton Rothschild oraz Château Haut Brion.
Wielkie etykiety znad Żyrondy to ciężkie, niezwykle ekstraktywne czerwone wina wytrawne. Znaczna kwasowość oraz bardzo wysoki poziom tanin, pochodzących zarówno z owoców, jak i dębiny, z której robione są francuskie beczki, powoduje, że wina te trudno pić bezpośrednio po zabutelkowaniu. Klasyczne bordo powinniśmy otworzyć nie wcześniej niż pięć lat po zbiorach. Te największe, z najlepszych roczników warto potrzymać w piwniczce przez minimum dziesięć lat. Dobrze też znać potencjał poszczególnych roczników. Zakłada się, że przy sprzyjających warunkach wina z najlepszych części regionu, z dobrych posiadłości mogą rozwijać się przez 20, 30, a nawet 50 lat.