Budowa domu, czy każdego innego obiektu, wymaga w pierwszej kolejności właściwego przygotowania gruntu.
Bez względu na rodzaj stawianego obiektu – czy jego wielkość – grunt, na którym powstaje, powinien zachować stabilność na lata i nie powinien ulegać żadnym przemieszczeniom. Do uzyskania odpowiednich właściwości ziemi dość często wykorzystuje się tzw. stabilizację gruntu, która pozwala uzyskać optymalne zagęszczenie, sprzyjające trwałości inwestycji.
Grunt przeznaczony pod inwestycję powinien cechować się odpowiednią nośnością, która będzie w stanie unieść ciężar całej konstrukcji przez lata. Niestety, nie każdy zakupiony grunt posiada te właściwości na odpowiednio wysokim poziomie.
W przypadku ich braku ryzyko nadmiernego osiadania i tym samym szybkiego zniszczenia budynku jest wysokie. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy zbadać nośność poprzez badania geotechniczne. Uzyskane wyniki pozwolą podjąć właściwą decyzję związaną ze wzmocnieniem gruntu i przygotowaniem go pod budowę, czyli jego stabilizacją.
Na czym polega stabilizacja gruntu?
Stabilizacja gruntu to ważny proces technologiczny, który poprzez rozdrobnienie i wymieszanie gruntu rodzimego wraz z materiałem stabilizującym pozwala zwiększyć nośność danego terenu. Wybór i ilość materiału stabilizującego ma kluczowe znaczenie dla całej inwestycji. Różnorodne cechy poszczególnych gruntów wymagają nieco innych materiałów poprawiający stabilność. Najczęściej wykorzystuje się cement o odpowiednich właściwościach lub wapno.
Proces stabilizacji gruntu rozpoczyna się od nawilżenia w celu uzyskania pożądanej wilgotności ziemi, a dopiero po tym należy zając się rozsypaniem odpowiedniej ilości materiału stabilizującego. Tak przygotowane podłoże powinno zostać dokładnie wymieszane – czynność ta zajmuje z reguły około 3 godzin. Oczywiście może zdarzyć się również, że grunt przeznaczony pod stabilizację okazuje się zbyt wilgotny. Wtedy niezbędne jest jego przesuszenie. W tym celu ziemia musi zostać przesypana oraz dokładnie przemieszana. Po tym etapie następuje faza zagęszczania i profilowania gruntu. Powstała stabilizacja wymaga 7-dniowej pielęgnacji, po której można rozpocząć właściwą budowę.
Komu zlecić stabilizację gruntu? Roboty ziemne w Grudziądzu
Stabilizacja gruntu to kluczowy etap prac związanych z przygotowaniem ziemi pod ważną inwestycję. Zadanie to warto zatem zlecić doświadczonemu profesjonaliście – np. firmie Szczucki, która wykonuje kompleksowe roboty ziemne w Grudziądzu i okolicy oraz umożliwia wynajem maszyn do takich prac. Firmę cechuje także terminowość i dobra jakość realizowanych zleceń.