USG bioderek noworodka. Jak wygląda badanie i kiedy je zrobić

USG bioderek noworodka. Jak wygląda badanie i kiedy je zrobić?

USG bioderek to jedno z podstawowych badań, które należy obowiązkowo wykonać u noworodka. Stan stawów biodrowych ma istotny wpływ na rozwój motoryczny dziecka, w tym naukę chłodzenia. Badanie USG tego obszaru pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie, a tym samym zwiększa szanse szybkiego wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń czy zaplanowania zabiegu.

Terminy odpowiednie do wykonania USG bioderek

Biodra dziecka po raz pierwszy poddawane są kontroli tuż po porodzie. Zadaniem neonatologa jest przeprowadzenie oceny ogólnego stanu noworodka, który swoje odzwierciedlenie znajduje w punktowej skali Apgar. Na tym etapie specjalista sprawdza też wszelkie dysfunkcje kości i stawów, włącznie z biodrami. Poza tym badaniem, ultrasonografia bioderek zalecana jest jeszcze kilkukrotnie – po okresie między 6. a 12. tygodniem życia oraz po ukończeniu 3. miesiąca życia, a także w momencie rozpoczęcia samodzielnego chodzenia przez dziecko lub w przypadku niepokojących problemów z jego poruszaniem się.

Przebieg badania USG stawu biodrowego

USG bioder u dziecka jest przeprowadzane w poradni preluksacyjnej – zarówno w ramach refundacji ze skierowaniem, jak i prywatnie. W tym drugim przypadku terminy mogą być bardzo odległe, dlatego warto zapisać dziecko na pierwsze wymagane badanie zaraz po porodzie. USG przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu, którym jest ultrasonograf. Urządzenie to posiada głowicę przykładaną do ciała, a także monitor przedstawiający obraz tkanek wewnętrznych. Badanie USG bazuje na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne dla organizmu. Po przeniknięciu przez skórę odbijają się one od tkanek, a następnie docierają do głowicy i po przetworzeniu przedstawiają obraz na monitorze.

Wskazania do USG bioder dziecka

Badanie USG bioderek jest przeprowadzane głównie profilaktycznie, celem oceny prawidłowości rozwoju stawów u dziecka. Jeżeli lekarz nie zadecyduje inaczej, kolejne testy powinny się odbywać zgodnie z harmonogramem. Neonatolog lub ortopeda mogą jednak wykryć problemy z rozwojem bioder, a następnie przekazać rodzicom odpowiednie zalecenia pozwalające na cofnięcie niepożądanych zmian. Ultrasonografia jest zalecana w przypadku różnych niepokojących stanów i objawów, takich jak np. wyważenie stawu, przemieszczanie się główki kości udowej, przeskakiwanie bioderka, nienaturalne ułożenie nóżek lub różnice w ich długości, niesymetryczne fałdki między udami a pośladkami czy opór podczas poruszania kończyną dolną.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnego sprzętu medycznego i weterynaryjnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij