Choroby z wysypką – rodzaje wysypek

Choroby z wysypką – rodzaje wysypek

Wysypka może towarzyszyć wielu chorobom o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Może też być efektem alergii, pojawić się po zatruciu lekami lub kontakcie ze środkami chemicznymi. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje wysypek i które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.

Wysypka w infekcjach wirusowych

Wysypka towarzyszy bardzo wielu chorobom wirusowym. Często mówi się o tzw. chorobach wieku dziecięcego, ale nie jest to regułą. Dorośli także mogą zapadać na choroby z wysypką.

Do najpopularniejszych chorób wirusowych, przy których pojawia się wysypka, należą:

– Ospa wietrzna – w tym przypadku wysypka jest bardzo charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Charakterystyczne dla niej są spore bąble wypełnione płynem. Wysypka towarzysząca ospie jest bardzo swędząca.

– Bostonka, zwana też chorobą bostońską lub grypą bostońską – to kolejna trudna do pomylenia choroba, ponieważ wysypka obejmuje ściśle określone obszary skóry. Są to dłonie i stopy. Wykwity mogą się pojawiać także w gardle. Wysypka jest swędząca.

– Szkarlatyna – choroba, która objawia się przede wszystkim wysoką gorączką i rumianymi policzkami. Wysypka pojawia się w następnej kolejności. Jest niczym rozsypana na skórze drobna kaszka, jak na szkarlatynę przystało – czerwona. Nie jest tak swędząca, jak przy ospie lub bostonce, niemniej zawsze wymaga kontaktu z lekarzem. Przy szkarlatynie niezbędne jest podanie antybiotyku.

Wysypka przy zakażeniach skóry

Wysypka nie musi być spowodowana chorobą wirusową lub bakteryjną. Może być efektem zakażenia skóry np. grzybicą. Najczęściej wysypka pojawia się przy:

– Świerzbie, wywołanym przez pasożyta – świerzbowca ludzkiego – pozbycie się go jest trudne i wymaga dezynfekcji praktycznie całego mieszkania. Wysypka jest bardzo swędząca, chorym podaje się (oprócz leków zwalczających pasożyty) także leki przeciwhistaminowe oraz maści steroidowe.

– Liszajec zakaźny – bardzo nieprzyjemna choroba wywołana przez gronkowce lub paciorkowce. Charakterystyczne dla niej są wykwity skórne przypominające pęcherzyki przy ospie, ale większe i szybko pękające. Na ciele tworzą się charakterystyczne rany zwane liszajami. Leczenie wymaga antybiotykoterapii stosowanej miejscowo lub doustnie.

Wysypka związana z alergią

Wysypka alergiczna pojawia się najczęściej po kontakcie skóry z alergenem, ale może też być efektem uczulenia na składnik pokarmowy lub pyłki, chociaż to ostatnie zdarza się rzadziej.

Wysypka, która jest efektem alergii, wygląda dość charakterystycznie. To drobne, czerwone grudki, które stosunkowo łatwo pękają przy drapaniu lub pocieraniu. Są bardzo swędzące, dlatego drapanie jest czymś równie naturalnym, co niewskazanym. Otwieranie grudek może doprowadzić do nadkażenia skóry. Wysypce alergicznej może towarzyszyć pękanie, twardnienie lub łuszczenie się skóry. Nieleczona wysypka alergiczna może przekształcić się w atopowe zapalenie skóry.

Leczenie wysypki alergicznej polega z jednej strony na łagodzeniu objawów (chorym przepisuje się maści i kremy nawilżające oraz łagodzące swędzenie), z drugiej na ustaleniu i zlikwidowaniu przyczyn pojawienia się wysypki.

O ile jest ona efektem alergii pokarmowej, wystarczy wyeliminować go z codziennej diety. Jeśli jednak wysypka jest spowodowana kontaktem z trudniejszym do wyeliminowania alergenem, lekarz może zaproponować odczulanie.

Tomasz Brzeziński

Tomasz Brzeziński

Specjalista w dziedzinie nowych mediów z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie śledczym. Koncentruje się na tematach związanych z gospodarką i polityką. Jego analizy cechuje dogłębność i obiektywizm.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *