Swędzenie skóry głowy to uporczywy problem, któremu może towarzyszyć łupież, przyspieszone przetłuszczanie się włosów, alergia na używane kosmetyki albo schorzenie takie jak atopowe zapalenie skóry. Skąd można wiedzieć, jaki jest powód występowania świądu? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem i jak skutecznie zażegnać problem?
Co może być przyczyną swędzenia skóry głowy?
Najczęściej swędzenie skóry głowy spowodowane jest występowaniem łupieżu tłustego. Gromadzący się martwy naskórek ma lekko żółty odcień, a na skórze wydzielany jest nadmiar sebum, który szybko staje się widoczny na przetłuszczających się włosach. Co więcej, swędzenie skóry zachęca do jej drapania, a to często przyczynia się do powstawania podrażnień, a nawet wolno gojących się strupów, które pokrywają się martwym naskórkiem.
Jeśli swędzeniu skóry głowy nie towarzyszy łupież, może być ono spowodowane przez nieprawidłową pielęgnację. Możesz doświadczać reakcji alergicznej na któryś ze stosowanych kosmetyków jak szampon, odżywka, czy inny preparat wcierany we włosy i skórę głowy. Powodem może być również niedokładne spłukiwanie kosmetyków z powierzchni włosów i skóry, co prowadzi do zapychania porów, zwiększonego wydzielania sebum i uporczywego świądu.
Innym powodem wystąpienia świądu na skórze głowy może być jej przesuszenie. Jeśli Twoja skóra z natury jest sucha i wymaga częstego nawilżania, sięgnij po delikatny szampon z nawilżającymi i łagodzącymi składnikami. Zrezygnuj na jakiś czas ze stylizacji włosów wysoką temperaturą i nie używaj silnych kosmetyków, w tym przeznaczonych do koloryzacji, by przywrócić równowagę skórze głowy.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Wiele powodów swędzenia skóry głowy może być rozwiązanych w warunkach domowych. Istnieją jednak powody związane ze schorzeniami, które wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia po konsultacji z lekarzem.
Wśród poważnych powodów swędzenia skóry głowy wymienia się przede wszystkim:
- łojotokowe zapalenie skóry głowy polegające na nadaktywności mieszków łojowych i wytwarzaniu zbyt dużej ilości sebum;
- atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym, które ma charakter nawracający i wymaga stosowania specjalnych, delikatnych kosmetyków antyalergicznych;
- łuszczycę, czyli chorobę zapalną skóry związaną z jej nadmiernym i zbyt szybkim złuszczaniem;
- grzybicę skóry głowy, do której dochodzi przez kontakt z osobą chorą;
- wszawicę, czyli pojawienie się wesz na skórze głowy;
- zapalenie mieszków włosowych, przy których tworzą się grudki i zmiany ropne.
Jeśli podejrzewasz, że swędzenie skóry głowy jest spowodowane wystąpieniem którejś z chorób, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, by to potwierdzić. Bez odpowiedniego leczenia dolegliwości nie ustąpią, mogą się za to nasilać i powodować coraz większy dyskomfort.
Jak radzić sobie ze swędzeniem skóry głowy?
Jeśli swędzenie skóry głowy jest spowodowane łupieżem, rozpocznij kurację szamponem przeciwłupieżowym. Jego składniki oczyszczą skórę, przywrócą równowagę w jej naturalnym mikrobiomie i złagodzą świąt czy podrażnienia. Pamiętaj, by nie przerywać kuracji zbyt szybko, a po jej zakończeniu stosować tego rodzaju kosmetyki profilaktycznie, zapobiegając nawrotom łupieżu.
Jak radzić sobie ze swędzeniem skóry głowy bez łupieżu? Przede wszystkim zwróć uwagę na wybierane kosmetyki pielęgnacyjne. Sięgnij po delikatny szampon łagodzący świąd i odżywki, które nie obciążą skóry głowy. Dopóki skóra nie odzyska swojej równowagi, nie używaj silniejszych kosmetyków, nie farbuj włosów i zrezygnuj ze stylizacji z pomocą lokówki czy prostownicy. Pamiętaj także o myciu włosów 2-3 razy w tygodniu. Częstsze mycie może osłabiać ich naturalną barierę ochronną, za to rzadsze – przyczyniać się do zbyt dużej ilości sebum nagromadzonego na powierzchni skóry sprzyjającego rozwojowi bakterii i grzybów.