Automatyczny ekspres ciśnieniowy to idealne urządzenie dla miłośników dobrej kawy. Mając w domu taki sprzęt, można przygotować pyszną, aromatyczną kawę, wciskając jeden przycisk. Samo przygotowywanie napojów przychodzi bez wysiłku. Ale co z konserwacją? Okazuje się, że nie wolno o tej kwestii zapominać. Jeśli ekspres ma być w dobrej kondycji przez kolejne lata, należy wykonywać rutynowe czynności, dzięki którym uda się zapobiec awarii. Jak dbać o ekspres ciśnieniowy? Wyjaśniamy!
Jak dbać o ekspres – najważniejsze zasady
Kawa ze świeżo zmielonych ziaren nie ma sobie równych. Korzystając z ekspresu ciśnieniowego, można przygotować idealny napój, dobierając ilość wody, temperaturę, moc, poziom zmielenia i wiele innych parametrów. Jednak czy ulubiona kawa za każdym razem będzie smakować tak samo? Niekoniecznie. Pamiętaj, że jeśli ekspres nie będzie właściwie konserwowany, może się to negatywnie odbić na walorach smakowych.
O czym pamiętać?
Podstawowym zmartwieniem dla posiadaczy ekspresów ciśnieniowych powinno być odkamienianie. Osad może zbierać się w ekspresie tak samo jak w żelazku albo czajniku elektrycznym. Jak temu zaradzić? Jest kilka sposobów. Przede wszystkim należy wlewać do pojemnika filtrowaną wodę. Poza tym pomocne jest korzystanie z wymiennego filtra w samym zbiorniku, a także regularne odkamieniania – często będące jednym z automatycznych programów.
Oprócz tego należy pilnować, aby podczas robienia kawy niczego nie zabrakło. Uruchamianie młynka do kawy, gdy ziaren nie ma w środku to zły pomysł. Równie poważnym błędem będzie aktywowanie systemu spieniania, gdy pojemnik na mleko jest pusty.
Do tego dochodzi jeszcze regularne czyszczenie wszystkich elementów.
Czyszczenie ekspresu – jak to zrobić?
Ekspres ciśnieniowy składa się z wielu różnych części. Każda z nich ma swój udział w tworzeniu pysznych kaw i co za tym idzie – jest narażona na stopniowe zużywanie oraz brudzenie się. Najczęściej ekspres sam przypomni o opróżnieniu zbiornika na fusy albo usunięciu niepotrzebnej wody. Ty jednak musisz pamiętać także o umyciu dozownika, pojemnika na mleko lub rurki, a także opłukaniu znajdującego się pod obudową bloku zaparzającego. Do innych części trudniej się dostać, dlatego dokładne czyszczenie wnętrza ekspresu lepiej powierzyć fachowcom z serwisu.
Jak często trzeba myć ekspres? Idealnie byłoby, gdyby można było to robić codziennie. Wiele jednak zależy od tego, jak często sprzęt jest uruchamiany. Im bardziej intensywne użytkowanie, tym częściej będzie potrzebna właściwa konserwacja. W przypadku ekspresów używanych tylko sporadycznie, ryzyko na zepsucie się sprzętu jest znacznie niższe.
Jak dbać o ekspres ciśnieniowy – podsumowanie
Wiele przydatnych informacji na temat konserwacji konkretnego ekspresu można znaleźć w instrukcji. Dlatego nie warto jej wyrzucać – nawet gdy na pierwszy rzut oka wydaje się niepotrzebna. Jednak niezależnie od tego, co napisał producent, pewnie reguły pozostają uniwersalne. Użytkując ekspres ciśnieniowy, należy chronić się przed osadem powstającym w wyniku działania twardej wody. Pomaga w tym dobry system filtrowania wody – własny lub wbudowany w ekspres. Oprócz tego dbaj o czystość i porządek – pamiętaj, że fusy czasem lubią wypadać z pojemnika i robić dużo zamieszania! Mycie ekspresu należy traktować jak rutynową czynność w kuchni podobną do czyszczenia blatów i frontów mebli czy mopowania podłogi.
Chcesz kupić dobre urządzenie, które pozwoli przygotowywać codziennie aromatyczną kawę? Zobacz ekspresy ciśnieniowe DeLonghi w sklepie MediaMarkt!