Jak oczyszczać skórę i jak się malować posiadając cerę trądzikową?

Jak oczyszczać skórę i jak się malować posiadając cerę trądzikową?

Cera trądzikowa jest zwykle tłusta lub mieszana. Powstawanie trądziku wiąże się z nadprodukcją sebum, ale i działaniem hormonów, a szczególnie androgenów czy kortyzolu zwanego też hormonem stresu. Nadprodukcja sebum może być związana także z błędami pielęgnacyjnymi. Warto dowiedzieć się, jak oczyszczać skórę i jak się malować posiadając cerę trądzikową.

Oczyszczanie skóry trądzikowej – o czym należy pamiętać?

Swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną w przypadku skóry trądzikowej należy rozpocząć od oczyszczania. Najlepiej sięgnąć po produkt, który sprawdza się do każdego typu skóry, czyli płyn micelarny. Należy unikać zwykłego mydła, które powoduje przesuszenie skóry, a to z kolei prowadzi do nadprodukcji sebum i wpada się w błędne koło. Do skóry trądzikowej można stosować również żele myjące zawierające kwas hialuronowy, ceramidy i niacynamid. Tłusta skóra z niedoskonałościami potrzebuje właśnie takiego oczyszczenia. Po zastosowaniu żelu należy jeszcze nałożyć tonik przeciw niedoskonałością na twarz, który przywróci skórze równowagę kwasowo-zasadową po zmyciu żelu do mycia twarzy. Nie można zapomnieć o znaczeniu nawilżania skóry.

Jakie kosmetyki i maści wybrać do zwalczania trądziku?

Można zdecydować się na kremy do nawilżania twarzy z niacynamidem i ceramidami, a także kwasem hialuronowym. Jednak w przypadku widocznych zmian trądzikowych potrzebne będą maści zawierające antybiotyki takie jak klindamycyna czy tetracyklina. Oczywiście antybiotykoterapię można stosować doustnie, a na skórę kremy i maści wspomagające bez antybiotyków. Dobrze sprawdza się maść ichtiolowa na zmiany trądzikowe. Ma właściwości ściągające i przeciwbakteryjne. Gdy doprowadzi się do remisji objawów należy ciągle dbać o odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie skóry skłonnej do niedoskonałości. Niacynamid w kremie wykazuje tu szczególnie dobre działanie, gdyż jest przeciwzapalny. Na pewno także przy cerze problematycznej należy dbać o regularne złuszczanie naskórka. Jednak peelingu nie powinno się wykonywać częściej niż raz w tygodniu. Najlepiej też wybrać peeling enzymatyczny, który nie spowoduje podrażnienia widocznych zmian, jak może to mieć miejsce gdy stosuje się peeling mechaniczny. Enzymy takie jak ekstrakt z papai czy ananasa skutecznie oczyszczają skórę i do tego złuszczają zrogowaciały naskórek przeciwdziałając powstawaniu zaskórników, zarówno tych zamkniętych, jak i otwartych.

Jak się malować, gdy pojawiają się pryszcze i zaskórniki?

Każda kobieta mimo problemów z trądzikiem chce prezentować się atrakcyjnie. Nie trzeba rezygnować z makijażu, ale należy dobierać odpowiednie podkłady i pudry. Do cery tłustej na pewno sprawdzą się matujące. Trzeba wybrać takie o konsystencji kremu, najlepiej z dodatkową ochroną, czyli filtrem SPF. Ważna jest obecność w kosmetyku kwasu hialuronowego. Twarz można również oprószyć pudrem, jednak nie może być on zapychający. Bardzo dobrze sprawdza się puder ryżowy, który dodatkowo sprzyja gojeniu się podrażnień. Warto korzystać w ciągu dnia z bibułek pochłaniających nadmiar sebum, bo dokładanie kolejnych warstw kosmetyków nie jest wskazane. Po całym dniu aktywności należy bezwzględnie bardzo dokładnie zmyć makijaż aż do czystego płatka. Nie można przy tym przesadnie pocierać skóry, aby jej nie podrażnić. Demakijaż zaczyna się od oczu, potem przechodzi się do usuwania kosmetyków z ust, a na koniec oczyszcza się skórę z zanieczyszczeń, resztek pudru i podkładu. Można stosować również maski peel of na skórę twarzy, przy czym nie częściej niż raz w miesiącu.

Monika Wysocka

Monika Wysocka

Redaktorka z wykształceniem w dziedzinie komunikacji społecznej. Odpowiada za strategię redakcyjną oraz nadzór nad jakością publikowanych treści. Jej pasją jest odkrywanie nowych perspektyw w dziennikarstwie.

Artykuły: 78

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *