Mop sznurkowy, paskowy, płaski, okrągły - jaki wybrać

Mop sznurkowy, paskowy, płaski, okrągły – jaki wybrać?

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie mieszkania bez użycia mopa, który zapewnia, zarówno komfort podczas porządków, jak i idealną czystość podłogi. Istnieje kilka rodzajów mopów, które różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także kształtem. Każdy z nich ma swoje zalety i pomaga w utrzymaniu nieskazitelnej czystości wszystkich podłóg w domu, a jednocześnie ładny zapach w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach użytkowych.

Najpopularniejsze rodzaje mopów: mop sznurkowy

Zastanawiając się, jaki mop wybrać, warto zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni w domu oraz ich wielkość. Mopy sznurkowe należą do najbardziej klasycznych modeli, a jednocześnie dość tanich, ponieważ wymienną końcówkę do kija można kupić już za kilka złotych. Do zestawu sprzątającego niezbędne będzie również wiadro z miejscem na wyciskanie wody. Mopy sznurkowe różnią się od siebie najczęściej materiałem z jakiego wykonane są sznurki. Wodę znacznie łatwiej wyciska się z materiałów naturalnych, jak bawełna, co sprawdza się zwłaszcza na podłogach drewnianych, których nie należy przemaczać. Mop sznurkowy sprawdza się do czyszczenia mniejszych i lekko zabrudzonych powierzchni, takich jak: pachnąca łazienka, WC, sypialnia.

Mop paskowy

Mop paskowy wizualnie przypomina odrobinę mop sznurkowy, jednak jest od niego nieco trwalszy i wydajniejszy. Najczęściej jest on wykonany z miękkiej mikrofibry, która idealnie oczyszcza powierzchnie z zabrudzeń oraz kurzu, bez konieczności szorowania. Mopy paskowe, w porównaniu ze sznurkowymi, rzadziej pozostawiają smugi na podłodze oraz dokładniej zmywają plamy i brud.

Mop płaski

Mop płaski doskonale radzi sobie z myciem dużych powierzchni. Odpinana nakładka to bardzo higieniczne rozwiązanie, ponieważ w każdej chwili można ją zdjąć i uprać w pralce. Aby użytkowanie płaskiego mopa było w pełni komfortowe, należy zakupić specjalne wiadro, które umożliwia odciskanie wody z płaskich modeli. Na rynku dostępne są również modele rotacyjne, z wygodnym pedałem zamontowanym przy wiadrze, dzięki czemu przy sprzątaniu nie trzeba się schylać, ani moczyć rąk, a płukanie i wyciskanie jest błyskawiczne.  

Mop okrągły

Mop okrągły działa podobnie jak płaski, różni się jedynie kształtem. Chłonny materiał z mikrofibry czyści zabrudzone powierzchnie bez użycia specjalnych detergentów, co sprawdza się u osób, które mają dzieci bądź są alergikami. Okrągła końcówka mopa obraca się o 360 stopni, przez co dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Okrągłe mopy idealnie sprawdzają się do czyszczenia różnych powierzchni, od podłóg drewnianych, płytek, po okna, schody, a nawet samochód.

Ewelina Majewska

Ewelina Majewska

Doświadczona redaktorka z pasją do literatury i sztuki. Od ponad dekady związana z mediami cyfrowymi, gdzie koordynuje projekty redakcyjne. Ceni sobie innowacyjne podejście do tworzenia treści.

Artykuły: 204

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *