Jaki powinien wyglądać posiłek po treningu?
Mityczny ryż i kurczak
Ryż i kurczak to bardzo częsty widok w pudełkach osób jedzących zaraz po treningu. Ba! Nawet w szatni jeszcze niektórzy dobrze nie ochłonęli, a już jedzą wyżej wymieniony zestaw. I jest to całkiem niezłe połączenie, bowiem po ćwiczeniach potrzebujemy węglowodanów oraz białka. Jednak nie musimy się aż tak spieszyć – posiłek po treningu dobrze jest zjeść do dziewięćdziesięciu minut po wysiłku fizycznym. Spożyte węglowodany oraz białko pozwolą nam na regenerację całego ciała, żołądek nie będzie o sobie przypominał i dodatkowo uzupełnimy zapasy glikogenu w mięśniach.
Należy też tutaj wspomnieć o tzw. oknie anabolicznym, które trwa zazwyczaj około dwóch, trzech godzin. W tym czasie nasz organizm przyjmując składniki odżywcze najlepiej je przyswaja. Wtedy też trzeba zapewnić paliwo mięśniom.
Czego nie jeść po treningu?
Niestety, wciąż u wielu osób pokutuje przekonanie, że nasz metabolizm po treningu ma moce co najmniej Supermena i można sobie odbić ciężkie ćwiczenia bardzo kalorycznym jedzeniem. Dlatego swoje kroki kieruje często w stronę pizzerii, kebabowni czy innych miejsc serwujących mało sycące, ale wysokokaloryczne produkty. Jest to duży błąd, który stosowany często spowoduje, że nasze wysiłki pójdą na marne. A przecież każdy chce widzieć wyłącznie pozytywne efekty. Do produktów, których jeszcze nie powinniśmy spożywać, zaliczają się napoje słodkie, ciasta, drożdżówki, alkohol czy fit batony ze słabym makro – mówią specjaliści z https://cityfit.pl/. Często nie możemy się powstrzymać przed jedzeniem i nasz posiłek po treningu spożywamy w biegu, w autobusie, zanim jeszcze dojedziemy do domu. I to najczęściej są niestety niezdrowe produkty.
Przykłady dań
Poniżej przedstawimy kilka dań, które będą pyszne i zarazem polecane po wysiłku. Pamiętajmy, że ilość poszczególnych składników należy obliczyć sobie indywidualnie, gdyż każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na kalorie. Trzeba też uwzględnić inne posiłki, które jemy w pracy i w domu. CO zatem warto wdrożyć, jako swój posiłek po treningu?
- Uwielbiany ryż i kurczak z warzywami.
- Makaron pełnoziarnisty z kurczakiem i szpinakiem.
- Makaron pełnoziarnisty z białym serem.
- Szejk bananowy z odżywką białkową.
- Naleśniki z odżywki białkowej i z masłem orzechowym.
- Kanapki z tuńczykiem i warzywami.
- Jajecznica z chlebem pełnoziarnistym.
Posiłek po treningu to ważna część naszego dziennego jadłospisu. Narażając zbyt długo organizm na brak jedzenia nie czynimy najlepiej. Natomiast dobrze skomponowane składniki pomogą nam w regeneracji oraz sprawią, że efekty treningu będą widoczne, a chęć ćwiczenia coraz większa.