Pleśniawki u niemowlaka występujące w jamie ustnej dziecka są zjawiskiem powszechnym i niestety bardzo bolesnym. Bardzo często występują one tuż po urodzeniu na skutek zarażenia się drożdżami, które je wywołują, bezpośrednio od matki w trakcie karmienia.
Zdarza się też, że pojawiają się w kolejnych tygodniach życia dziecka. Pomimo że są niegroźne dla zdrowia dziecka, ze względu na dużą bolesność, często utrudniającą dziecku spożywanie pokarmu, wymagają podjęcia odpowiednich działań. Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka i jak zapobiec ich ponownemu wystąpieniu?
Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny i objawy
Pleśniawki u niemowląt występują bardzo często. Zdarza się, że pojawiają się już w pierwszych dniach życia dziecka. Wówczas do zarażenia drożdżami odpowiedzialnymi za ich rozwój najczęściej dochodzi podczas karmienia dziecka piersią, kiedy to maluch zaraża się od swojej mamy. Bywa też, że pleśniawki pojawiają się u dzieci w kolejnych miesiącach życia. Podobnie jak w pierwszym przypadku, również wtedy główną przyczyną ich występowania jest zarażenie drożdżakami przez osoby dorosłe.
Bardzo często dochodzi do nich wtedy, kiedy oblizujemy przedmioty, które następnie trafiają do ust dziecka (np. smoczek, gryzak, łyżka). W każdej z wymienionych sytuacji do jamy ustnej dziecka trafiają czynniki chorobotwórcze, a konkretnie drożdże, które dzięki sprzyjającym warunkom (ciepło i wilgoć) zaczynają się namnażać, wywołując grzybicze zapalenie jamy ustnej – pleśniawki.
Inne czynniki odpowiedzialne za rozwój pleśniawek to m.in.: przebyta antybiotykoterapia i związane z nią osłabienie odporności dziecka, nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, wkładanie do buzi przez dziecko rączek oraz znalezionych przedmiotów. Pleśniawki u niemowlaka bardzo często pojawiają się także podczas ząbkowania. Pleśniawki to niewielki białe grudki, rozmieszczone w różnych częściach jamy ustnej – na wewnętrznej stronie policzków, języku, dziąsłach oraz wargach. Białokremowy kolor oraz nieznaczne rozmiary sprawiają, że w pierwszej chwili łatwo je pomylić z resztkami mleka, które mogą osadzać się w jamie ustnej dziecka. Z czasem mogą się powiększać i łączyć ze sobą, zajmując coraz większy obszar.
Zdarza się również, że rozprzestrzeniają się na pozostałe fragmenty układu oddechowego oraz pokarmowego. Występowaniu pleśniawek zazwyczaj towarzyszy bolesność i spowodowany nią dyskomfort. W efekcie dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione i marudne. U malucha można też zaobserwować kłopoty z jedzeniem.
Pleśniawki – jak leczyć?
W przypadku rozwoju grzybiczego zapalenia jamy ustnej u dziecka konieczne jest rozpoczęcie właściwego leczenia. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że dyskomfort, który malec odczuwa, jest naprawdę duży. Pleśniawki – jak leczyć – to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.
Pierwszym etapem skutecznego leczenia pleśniawek jest wizyta u lekarza, który zaleci stosowanie środka najbardziej adekwatnego do stopnia zaawansowania grzybiczego zapalenia jamy ustnej dziecka. Stosowany miejscowo pomoże rozwiązać problem pleśniawek i zwalczyć uciążliwe objawy.
Aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko nawrotu dolegliwości, należy przede wszystkim przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, a także wystrzegać się oblizywania przedmiotów podawanych dziecku.