Czyszczenie i malowanie elewacji krok po kroku. O czym należy pamiętać?
Choć chcielibyśmy, aby elewacja domu zawsze prezentowała się nienagannie, to niestety z upływem czasu jej wygląd się zmienia. Kolor tynku może blaknąć, do tego na powierzchni gromadzi się brud, a w przypadku niektórych elewacji, szczególnie tych bardzo narażonych na wilgoć problemem mogą być mikroorganizmy. Jednak każdą elewację można odnowić i my dziś podpowiemy, jak zrobić to krok po kroku.
Na samym początku zajmij się czyszczeniem elewacji
Pierwszym krokiem do odnowionej elewacji jest jej gruntowne wyczyszczenie. Do tego celu stosuje się myjki ciśnieniowe o odpowiedniej mocy, które przeznaczone do właśnie do czyszczenia powierzchni pionowych ścian zewnętrznych. Działanie wody pod ciśnieniem w połączeniu ze specjalnymi środkami do czyszczenia elewacji pozwala usunąć z niej nawet bardzo uporczywy brud. W środkach do czyszczenia może być również zawarta substancja biobójcza, która umożliwi zlikwidowanie wykwitów pleśni czy grzybów na ścianach. Już takie zabiegi mogą sprawić, że elewacja będzie się prezentować zdecydowanie lepiej. Oczywiście po czyszczeniu musi dokładnie wyschnąć, zanim przejdzie się do kolejnych etapów prac. Aby przyspieszyć proces suszenia można zastosować elektryczne osuszacze.
Wyrównaj powierzchnię przed malowaniem i wybierz farbę silikonową jako podkład
Każda powierzchnia przed malowaniem musi zostać dokładnie oczyszczona i wyszlifowana. Nie inaczej jest w przypadku elewacji. Kiedy już uzyska się zadowalający efekt można przejść do nałożenia warstwy podkładu. Może nim być farba o takim samym składzie jak ta zastosowana na elewacji, ale również uniwersalna – silikonowa. Nie bez znaczenia właśnie taka, gdyż jest ona odporna na działanie wilgoci, dzięki temu prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się grzybów na ścianach zostaje zniwelowane.
Wybierz farbę renowacyjną z pigmentem
Pierwsza warstwa podkładowa może być biała, potem można zdecydować się na kolor. Farba renowacyjna powinna być również na bazie silikonu. Ewentualnie można wykorzystać farbę silikatową, która jest równie odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Przede wszystkim farba renowacyjna powinna mieć w swoim składzie pigmenty, które zapobiegają szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Dzięki nim kolor może być dłużej intensywny, a nasłonecznienie nie ma wpływu na jego blaknięcie. Nakładanie kolejnych warstw farby nie musi odbywać się z poziomu rusztowania, co jest dość niewygodne, gdyż wymaga jego częstego przesuwania. Równie dobrze można wybrać niezawodne podnośniki, które mają odpowiedni wysięg, a także platformę roboczą, dzięki której praca przebiega sprawnie, a malowanie wykonywane jest precyzyjnie.
Wykonaj dodatkowe elementy dekoracyjne
Malowanie nie musi skończyć się na położeniu jednego koloru. Można zdecydować się na efektowne pasy na elewacji, które potęgują wrażenie trójwymiarowości. Najlepiej wybrać do tego celu kontrastującą z elewacją barwę farby. Na samym początku istotne znaczenie ma dokładne odmierzenie obszaru pracy, tak by potem ruchy pędzla mogły być zdecydowane. Pasy mogą przebiegać wzdłuż całej elewacji pomiędzy oknami. Takie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza wtedy, gdy Twój dom posiada dwa wejścia z obydwu stron bądź z jednej strony znajduje się taras. Bardzo istotne jest podkreślenie reprezentacyjnego charakteru całej elewacji. Oczywiście takie elementy dekoracyjne mogą znaleźć się również jedynie od frontu. Zamiast malowanych pasów możesz zdecydować się na boniowanie. Odbywa się to poprzez nałożenie kolejnej warstwy tynku, która tworzy żłobienia pomiędzy przyklejonymi taśmami malarskimi przyklejonymi na elewacji. Pseudobonowanie, jeśli jest dobrze wykonane, może być efektowne.
Już wiesz w jaki sposób wykonać odnowienie elewacji. Zmiana koloru może wyjść na dobre i lepiej wpisać dany budynek w otaczający krajobraz. Dzięki użyciu profesjonalnego sprzętu, takiego jak podnośniki lub mobilne rusztowania praca może przebiegać szybko, a przy tym precyzyjnie. Możesz również połączyć różne struktury tynku i na cokół wybrać ten z mikro kamieniami, a więc baranek.