Aparat zębowy u dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć
Na początku warto zaznaczyć, że prawidłowy zgryz u dzieci zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim zapobiega występowaniu licznych problemów zdrowotnych. Zgryz ma istotny wpływ zarówno na przeżuwanie pokarmów, jak i oddychanie oraz mówienie.
O ile wcześniej nie pojawią się żadne niepokojące sygnały, ortodonta dziecięcy powinien pierwszy raz przeprowadzić konsultację w wieku 6 lat. Jeżeli w kolejnych latach nie ma problemów ze zgryzem, wówczas następna wizyta powinna odbyć się w wieku 12 lat.
Aparat zębowy u dziecka – podstawowe informacje
Nieprawidłowy zgryz jest jednym z najczęstszych powodów zakładania aparatu zębowego u dzieci. Kiedy warto udać się do specjalisty? Przede wszystkim gdy dziecko oddycha przez nos, bardzo często otwiera usta bez powodu, ma wadę wymowy, zgrzyta zębami lub ma wystające zęby. Kolejnymi przesłankami są stłoczone zęby (nachodzące na siebie) i duże przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami.
Ortodonta dziecięcy przeprowadza wizyty kontrolne w całkowicie bezbolesny sposób. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad i dokładnie bada uzębienie, m.in. pod kątem ubytków. Należy zaznaczyć, że aparat zębowy może być założony wyłącznie wtedy, gdy wszystkie zęby są w pełni zdrowe. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli jest taka potrzebna, konieczna będzie wizyta u stomatologa.
Jak wygląda droga do prostego zgryzu?
Gdy nie ma już żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego, wówczas ortodonta ustala i dopasowuje jego rodzaj do konkretnego pacjenta. Kolejnym krokiem jest opracowanie szczegółowego planu leczenia. W trakcie wizyty specjalista dokładnie tłumaczy, w jaki sposób dbać o aparat na zęby. Poruszane są zarówno kwestie związane z jego higieną, jak i bezpieczeństwem. Dalsze etapy leczenia będą polegały na wizytach kontrolnych, w trakcie których ortodonta koryguje ustawienie aparatu, w celu prawidłowego ustawienia zgryzu.