Czy znasz rodzaje lodów?
Lody to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie. Ich wielowiekowa historia sięga aż do starożytności. Czy znasz wszystkie odmiany tego deseru?
Jak lody zmieniały się przez wieki?
Czym w ogóle są lody? W skrócie można powiedzieć, iż jest to zamrożona masa uzyskana z mlecznych produktów, wody bądź owoców. Współczesne lody znacznie różnią się od swojego pierwowzoru powstałego jeszcze w starożytnym Rzymie. Obecnie w ich produkcji wykorzystuje się szereg różnych składników, jak bita śmietana, emulgatory, specjalne przyprawy oraz barwniki. Początkowo jednak lody wyglądały zupełnie inaczej – w swej pierwotnej formie podawane były jako pokruszony lód z owocowymi dodatkami. W Europie rozpowszechniły się za czasów Ludwika XIV, jednak i wtedy dostępne były wyłącznie dla bogatszych warstw społecznych. Ciekawostką jest to, iż wielu lekarzy sądziło wówczas, że deser ten posiada wyjątkowe, lecznicze właściwości. Masowa popularyzacja lodów nastąpiła dopiero na początku XX wieku, kiedy maszynki do ich produkcji stały się ogólnodostępne i stosunkowo tanie w eksploatacji. Wówczas zaczęły powstawać różne rodzaje lodów, z którymi spotkać możemy się dzisiaj w licznych sklepach, stoiskach i kawiarniach.
Jakie są rodzaje lodów?
Lody można kategoryzować albo ze względu na sposób ich produkcji albo ze względu rodzaj głównego surowca tworzącego deser.
Patrząc na sposób produkcji, możemy wyróżnić kilka różnych typów tego deseru. Lody przemysłowe powstają w ramach ciągłej produkcji, możliwe są do kupienia w sklepach oraz w supermarketach. Inne są lody cukiernicze powstające “na miejscu” przy pomocy specjalnych automatów. Te zaś dzielą się na lody włoskie (lekkie, kremowe i zakręcone, najczęściej podawane w wafelku) oraz lody amerykańskie (podobne do włoskich, jednak nieco bardziej “zbite” w swojej formie i mocniej zamrożone).
Ze względu na główny surowiec tworzący lody, możemy wymienić m.in. lody mleczne wytwarzane z mleka, cukru, jajek oraz szeregu różnych dodatków smakowych oraz aromatyzujących, a także lody śmietankowe (o nieco większej zawartości tłuszczu spowodowanej użyciem śmietany, nie mleka).
Istnieją również rodzaje lodów powstałe na bazie owoców. Wytwarza się je na bazie roztworu z wody i cukru. Roztwór taki zagotowuje się, po czym poddaje zabiegowi zamrażania. Podczas zamrażania, do powstałej masy dodaje się rozdrobnione owoce lub też różnego rodzaju przetwory owocowe. Warto zauważyć, że lody owocowe najczęściej nie zawierają w sobie tłuszczu (lub jedynie jego śladowe ilości).
Możemy również spotkać się z rodzajami lodów będącymi połączeniem również lodów owocowych oraz mlecznych. W tym przypadku miesza się ze sobą mleko, śmietankę oraz owoce i inne dodatki. Taki rodzaj lodów zawiera maksymalnie 2,5% tłuszczu.
Jeszcze innym typem lodów są lody deserowe, które powstają poprzez mieszanie ze sobą kilku różnych rodzajów lodów, bitej śmietany, kremu oraz owoców. Ten typ deseru jest dwukrotnie zamrażany, co odróżnia go od innych rodzajów lodów. Jedną z najbardziej popularnych form lodów deserowych są torty lodowe.
Ostatnim rodzajem lodów są sorbety, które otrzymuje się z owocowego soku gotowanego wraz z cukrem. Uciera się go następnie, aż do otrzymania odpowiedniej konsystencji. Sorbety często “uszlachetniane są” przez dodanie do ich składu alkoholu, np. likieru lub wina.