energooszczędny dom

Dlaczego tak ważna jest właściwa wentylacja i czy można na niej oszczędzać?

Odpowiednio dobrana wentylacja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla wygody, ale i zdrowia mieszkańców. Każdy budynek mieszkalny, ale i użytku publicznego, powinien mieć zapewnioną właściwą wentylację. Aktualnie już na etapie projektowania bierze się pod uwagę rodzaj planowanej wentylacji i jej rozmieszczenie, co znacząco wpływa na energochłonność budynku.

Wentylacja – zdrowie i wygoda

wentylacja grawitacyjna

Aby zapewnić pomieszczeniom właściwy mikroklimat musi w nich być zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Warto pamiętać, że człowiek potrzebuje do oddychania od 20 do 35 m3 świeżego powietrza na godzinę. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się np. piec gazowy, to ilość niezbędnego powietrza dostępnego w budynku znacznie wzrasta, nawet 70 m3. A więc jak można się domyślić przebywanie w takiej sytuacji wewnątrz domu jest niekomfortowe, ale przede wszystkim niezdrowe. Otóż nie chodzi tylko o niedotlenienie, ale przede wszystkim o to, że w wydychanym powietrzu znajduje się 4% dwutlenku węgla, który jest oczywiście silnie trujący. A więc już po 8 godzinach przebywania w takim pomieszczeniu człowiek może odczuwać zmęczenie, bóle głowy, a także gorsze samopoczucie.

Odpowiedni mikroklimat ma znaczenie

Jeżeli wentylacja będzie niewłaściwa, to dojdzie również do nadmiernego gromadzenia się wilgoci. Wilgoć wpływa na konstrukcję domu. Początkowe objawy zbyt wysokiej wilgotności to zaparowane okna, wilgoć na meblach, niszczenie sprzętów domowych, oraz pleśń i grzyb na ścianach, które są bardzo niebezpieczna dla zdrowia człowieka i przyczyniają się do powstawania wielu chorób. W takim pomieszczeniu czuć także stęchliznę i nieprzyjemny zaduch, i nawet regularne otwieranie okien nie jest w tym momencie pomocne. Warto tutaj poruszyć jeszcze to, że zbyt wysoka wilgoć i pleśń są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, dlatego też wybór odpowiedniej rekuperacji ma kluczowe znaczenie i o tym należy bezwzględnie pamiętać.

Rekuperatory wpływają na wydajność wentylacji i odzysku ciepła

spiralny rekuperator

Decydując się na wentylację mechaniczną trzeba dobrać odpowiednie urządzenie, które jest sercem całego systemu wentylacji, a więc rekuperator. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których działanie opiera się na dwukierunkowym przepływie powietrza. Najmniej wydajne są rekuperatory krzyżowe, które pozwalają na odzysk ciepła na poziomie ok. 50%. Zdecydowanie lepsze są rekuperatory obrotowe, gdzie wydajność odzysku ciepła może sięgać 80%. Najlepszym wyborem są jednak rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi. W najlepszych jakościowo modelach można odzyskać nawet 90% ciepła z wywiewanego powietrza, a tym samym zmniejszyć konieczność dogrzewania pomieszczeń i zużycia dodatkowej energii potrzebnej do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz. W przypadku większych budynków doskonale sprawdzają się rekuperatory spiralne, które co prawda mają znaczne gabaryty, ale ich efektywność wynosi powyżej 90%. To najlepszy wybór dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Przede wszystkim mieszanie się powietrza zużytego ze świeżym zostaje zniwelowane, a zastosowane najwyższej klasy filtry gwarantują, że do pomieszczeń trafia powietrze czyste, bez alergenów, pyłów, bakterii czy wirusów.

Czy można na rekuperacji oszczędzać?

Na rekuperacji w żadnym wypadku nie można oszczędzać, wszak wpływa ona na nasze zdrowie, ale i wartość mienia. Jeżeli jesteście na etapie wyboru domu, to zwróćcie uwagę czy w projekcie zadbano o odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, bo jest to bardzo ważne. Problem pojawia się w przypadku starych domów. Czasami rozwiązaniem w poszczególnych pomieszczeniach, gdzie występuje nieodpowiedni mikroklimat jest zaplanowanie termomodernizcji budynku i wymiana wentylacji na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Choć koszty tutaj są stosunkowo wysokie, to mimo wszystko warto się na to zdecydować. Można także zastosować nawiewniki. Dzięki temu przepływ powietrza w pomieszczeniach poprawi się. Jednak jeżeli stać Was, to postarajcie się wymienić całą wentylację, gdyż tak naprawdę na zdrowiu nie należy oszczędzać. Co bardzo istotne wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawdza się w okresie grzewczym i ogranicza konieczność intensywnego dogrzewania pomieszczeń, gdyż można odzyskać nawet powyżej 90% ciepła.

Kolejną zaletą tego wentylacji z odzyskiem ciepła są stosowane w rekuperatorach filtry, które sprawiają, że dom jest przystosowany nawet do potrzeb osób z obniżoną odpornością czy cierpiących na astmę i alergię. Dzięki niej nie ma potrzeby otwierania okien i można zaoszczędzić również na samej stolarce, zamawiając pełne, nieotwieralne okna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij