Jak robić ostre zdjęcia?

 

Wyobraź sobie, że robisz ważne zdjęcie, ale w rezultacie okazuje się, że jest nieostre. Niekiedy masz okazję zrobić kolejne ujęcie, ale zdarza się też, że chwila zostaje bezpowrotnie przeoczona. Może to być niezwykle frustrujące, gdy fotografujesz pierwsze kroki dziecka lub jakiekolwiek inne wydarzenie, które już nigdy się nie powtórzy. Dlatego bardzo ważna jest wiedza, dlaczego niektóre fotografie są nieostre i poznanie sposobów, aby temu zaradzić.

Nieostre zdjęcie z powodu długiej ekspozycji.

Rozmycie obrazu na zdjęciu jest możliwe z różnych powodów, jednak najczęściej jest to kwestia długiej ekspozycji, której towarzyszą drgania aparatu. Minimalne poruszenia mogą wpłynąć na obraz już przy czasie otwarcia migawki dłuższym niż 1/60 sekundy.

Najoczywistszym rozwiązaniem jest po prostu skrócenie czasu otwarcia migawki. Innym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie statywu. Jednak nawet przy unieruchomionym aparacie możliwe jest jego poruszenie, na przykład przy silnych podmuchach wiatru, kiedy fotografujemy w plenerze. Z tego powodu wiele modeli statywów jest wyposażonych w specjalny haczyk do zawieszania dodatkowego obciążenia, które ustabilizuje nasz sprzęt. 

Nieostre zdjęcia podczas fotografowania poruszającego się obiektu.

Obiekty ruchome są zawsze trudniejsze do sfotografowania niż obiekty statyczne. Ze względu na szybką zmianę kompozycji kadry są rozmyte, a im dłuższy czas otwarcia migawki, tym coraz gorszy rezultat. W takich sytuacjach nie pomaga nawet statyw. Niekiedy w takim wypadku okaże się przydatna wbudowana funkcja stabilizacji obrazu. Pamiętajmy też, aby dobrać odpowiedni czas otwarcia migawki, który będzie miał fundamentalny wpływ na otrzymany rezultat. 

Oto podstawowe wartości, z których możemy korzystać podczas robienia zdjęć: 

  • podczas fotografowania nieruchomego obiektu wystarczy czas otwarcia migawki do 1/60 s;
  • jeśli fotografujesz poruszające się dzieci, potrzebujesz czasu otwarcia migawki 1/200 s lub nawet krótszego.
  • kiedy konieczne jest „zamrożenie” ruchu sportowca lub jadącego samochodu, wymagany jest czas otwarcia migawki nie dłuższy niż 1/500 s.

Niestety im dłuższy jest czas otwarcia migawki, tym bardziej rośnie szansa na otrzymanie niewyraźnej fotografii. Na szczęście niektóre modele aparatów mają śledzący autofokus, który przewiduje ruch obiektu i ustawia na nim ostrość. Aparaty Nikon i Pentax nazywają tę funkcję AI Servo AF lub AF-C, podczas gdy Canon nazywa ją Auto Select.

Wpływ aury na ostrość zdjęcia.

Jak się okazuje, w niektórych przypadkach pogoda również może wpłynąć na ostrość zdjęcia. Problem objawia się głównie podczas fotografowania odległych obiektów, więc jeśli specjalizujesz się w portretach, mogłeś nigdy nie spotkać się z tym zagadnieniem.

Jeśli  powietrze jest wypełnione cząsteczkami wody (np. podczas mgły lub kiedy pada lekki deszcz), to mogą one uniemożliwić osiągnięcie idealnej ostrości.Niestety nie mamy wpływu na te okoliczności. Możesz jednak spróbować „pobawić się” ustawieniami, zmieniając różne wartości czasu otwarcia migawki, ISO i przysłony lub po prostu przełożyć fotografowanie na inny dzień, oczywiście, jeśli to możliwe. 

Pamiętajmy, że warto poświęcić więcej czasu na uchwycenie idealnego ujęcia. Dzięki temu nasze fotki będą nadawały się nie tylko do umieszczenia na Instagramie, ale także będziemy mogli je wywołać w ulubionym fotolabie. Najlepsze ujęcia warto utrwalić w formie powiększeń lub dużych zdjęć XXL np. tutaj: https://fotopremium.com.pl/

Polecamy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij