Jak zaprojektować mały przydomowy ogródek w 5 krokach?
Własny skrawek zieleni wokół domu umożliwia urządzenie niewielkiego ogrodu, z którego można być naprawdę dumnym. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem może być to sporym wyzwaniem i coś o tym wiemy, dlatego dziś podpowiemy jak zaprojektować mały ogródek w 5 krokach.
Krok pierwszy: skrawek zieleni – czy warto siać nową trawę?
Nawet jeśli wokół domu wyrosła jakaś trawa to na pewno jest pełna chwastów, a może nawet zarodników grzybów. Dlatego zanim przejdziesz do nasadzeń musisz po prostu pozbyć się starej darni, a następnie przeprowadzić skuteczne odchwaszczanie. W ziemi mogą znajdować się również korzenie, które jeśli to możliwe również warto usunąć. Następnie warto nawieźć świeżej ziemi ogrodowej i rozłożyć ją równomiernie na całym terenie. To moment kiedy decydujemy czy będziemy zakładać siatkę na krety. Jest to niewątpliwie pomocne, gdy nie chcemy na swoim terenie widzieć nieestetycznych kopców pustoszących nasz trawnik. Oczywiście powinna być to siatka zakładana poziomo, około 10 cm pod powierzchnią trawnika. Na nią usypuje się warstwę ziemi, a następnie można już przejść do wysiewania trawy. Od początku trzeba ją solidnie podlewać, bo bez tego nie zacznie intensywnie rosnąć. Niekoniecznie dobrym momentem jest na pewno lato. Trawnik można założyć wczesną jesienią od końca sierpnia do początku października. Trawnik musi zdążyć ukorzenić się przed zimą. Warto zastosować również nawóz jesienny, który wzmocni system korzeniowy.
Krok drugi: zaplanowanie ścieżek i żwirowych lub kamiennych ozdób
Do domu powinny prowadzić ścieżki wokół, których można obsadzić np. krzewy różane, niewielkie iglaki bądź też bukszpan. Ścieżki mogą być wykonane z kostki brukowej albo pokryte żwirem. Pomiędzy nasadzeniami można również rozkładać kwadraty z agrowłókniny i wysypywać je kamieniami ozdobnymi. Taka kamienno-zielona mozaika doskonale się prezentuje. Ogrodowa agrowłóknina nadaje się do kamieni mniej ostrych, np. otoczaków, natomiast, gdy chcesz zastosować grys lepszym wyborem będzie agrotkanina. Obydwie ograniczają pojawianie się chwastów, a także chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. W przypadku sadzenia niewielkich karłowatych iglaków można je zastosować także wokół nich.
Krok trzeci: zaplanowanie roślin na rabatach
Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu są rabaty. Jeśli ogród jest mały można np. usypać sztuczną skarpę. Umocnić ją elką betonową i stworzyć skalniaka. Tutaj oczywiście trzeba wybrać odpowiednie gatunki roślin, które lubią nieco zacienione stanowiska i dobrze czują się wśród ostańców, czyli większych kamieni ogrodowych. Można stworzyć również klasyczną rabatę, np. wokół domu. Mogą się na niej znaleźć rośliny cebulowe. Pomiędzy nimi warto posadzić gatunki zimozielone i całoroczne, tak by po przekwitnięciu kwiatów rabata dalej cieszyła nasze oczy. Rośliny cebulowe należy sadzić w koszyczkach, gdyż dzięki temu ogranicza się możliwość niszczenia rabat przez nornice.
Krok czwarty: sadzenie żywopłotu na obrzeżach ogrodu
Również obrzeża ogrodu powinny być odpowiednio zagospodarowane i tutaj sprawdzi się żywopłot. Mogą go stworzyć jałowce albo inne rośliny iglaste, można postawić również na żywopłoty liściaste czy też nasadzenia większych krzewów ozdobnych. W ten sposób można stworzyć również naturalną barierę dla zanieczyszczeń i zbyt dużego hałasu. Jeśli taki jest cel to oczywiście koniecznie trzeba wybierać rośliny odporne na czynniki środowiskowe, czyli zanieczyszczenie powietrza.
Krok piąty: zaplanowanie małej ogrodowej architektury
Kiedy masz już zaplanowane wszystkie rośliny, które znajdą się w Twoim ogrodzie to czas na zadbanie o strefę relaksu, wszak ogród tworzysz przede wszystkim po to, by móc w nim odpocząć i się zrelaksować. Zatem możesz wybrać huśtawkę ogrodową albo altanę ogrodową, w zależności od ilości miejsca, jakim dysponujesz. W ogrodzie mogą znaleźć się także ławeczki, a jeśli masz odpowiednio poprowadzony system nawadniający również niewielka fontanna. Elementy małej architektury możesz dopasować do charakteru Twojego ogrodu.
Niewielki przydomowy ogródek też może być stylowy. Jeśli masz mniej miejsca to nie musisz korzystać ze wszystkich pomysłów na nasadzenia. Ważne, by efekt był dla Ciebie satysfakcjonujący.