Kiedy warto wykonać relokację maszyn przemysłowych w firmie?

Kiedy warto wykonać relokację maszyn przemysłowych w firmie?

W wielu wypadkach relokacja maszyn przemysłowych to bardzo korzystne rozwiązanie dla zakładu. Może ono przyczynić się na przykład do zwiększenia jego wydajności, jak również ograniczenia kosztów ponoszonych w związku z bieżącą działalnością. W naszym poradniku opisujemy, kiedy warto zdecydować się na relokację.

Co to jest relokacja maszyn przemysłowych?

Relokacje maszyn przemysłowych dotyczą przewozu urządzeń w miejsce docelowe. Często jest to skomplikowane pod kątem logistycznym przedsięwzięcie, gdyż wymaga:

  • odpowiedniego zaplanowania, w tym pod kątem doboru niezbędnych środków transportu, wyznaczenia trasy i skompletowania dokumentacji,
  • prawidłowego zabezpieczenia ładunku, aby nie doszło do jego uszkodzenia w trakcie przewozu drogowo-morskiego,
  • zgromadzenia odpowiednich zasobów, w tym wykwalifikowanego personelu oraz profesjonalnego sprzętu.

Relokacja i instalacja maszyn przemysłowych polega na demontażu urządzeń i ich transporcie do określonego miejsca, a następnie na ich ponownym montażu i uruchomieniu linii produkcyjnej. Cały proces musi być odpowiednio skoordynowany, aby w jego trakcie nie doszło do przestojów. Najlepiej, by przenoszenie sprzętów było realizowane przez wyspecjalizowaną firmę, taką jak Inrel, która posiada wieloletnie doświadczenie, co gwarantuje sprawny przebieg przedsięwzięcia.

Kiedy przeprowadzana jest wewnętrzna relokacja linii przemysłowych?

Relokacja wewnętrzna to przenoszenie maszyn przemysłowych w obrębie danego zakładu, czyli między halami, fabrykami czy określonym terenem działania. Może ona stać się niezbędna, gdy dochodzi do:

  • zakupu nowych urządzeń – stare sprzęty, które jeszcze nadają się do użytku i nie wykazują objawów wyeksploatowania, można przetransportować do innego oddziału,
  • rozwoju działalności poprzez na przykład wprowadzenie na rynek nowego produktu,
  • rozbudowy zakładu – uruchomienie nowych oddziałów albo budowa kolejnych hal może wymagać przewozu dotychczas używanych maszyn,
  • przesunięcia urządzeń na inne stanowiska robocze.

Wewnętrzna relokacja maszyn przemysłowych może być wymagana także wówczas, gdy konieczne jest dostosowanie się do zmian w przepisach, w tym BHP. Jest ona ponadto świetnym sposobem na zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy i redukcję kosztów czy zaradzenie problemom rynkowym, takim jak spadek popytu – przeniesienie urządzeń pozwoli skupić działalność w najbardziej rentownych oddziałach.

Zlecenie relokacji wykwalifikowanej firmie, takiej jak Inrel, pozwoli sprawnie zrealizować kolejne etapy i stanowi sposób na skuteczne zabezpieczenie ładunku. Jest ponadto bardziej opłacalne niż wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia oddelegowanym pracownikom.

Przygotowanie do relokacji maszyn przemysłowych – inrel.pl

Relokacja maszyn przemysłowych może być podjęta na przykład wtedy, gdy zakład rozwija swoją działalność, wprowadzając nowy produkt na rynek albo otwierając kolejne oddziały. W każdym przypadku konieczne jest dokładne zaplanowanie całego procesu, aby przebiegł on sprawnie i bez zakłóceń.

 

W jakich sytuacjach potrzebna jest zewnętrzna relokacja linii przemysłowych?

Zewnętrzne relokacje maszyn przemysłowych to transport urządzeń poza miejsce działania zakładu – sprzęty mogą być przewożone do innego państwa czy kontynentu. Kiedy do tego dochodzi? Na przykład wówczas, gdy:

  • następuje sprzedaż elementów linii produkcyjnej na rzecz innej firmy, na co wpływ ma wymiana wyposażenia na nowoczesne lub zamknięcie działalności,
  • dochodzi do transportu maszyn używanych w branży budowlanej, takich jak koparki, ładowarki, dźwigi czy spycharki, w celu realizacji określonej inwestycji.

Relokacja maszyn przemysłowych może być też potrzebna wówczas, gdy następuje zmiana siedziby zakładu. Dochodzi do tego na przykład z związku z potrzebą zwiększenia jego prestiżu – prowadzenie działalności blisko stolicy albo silnego ośrodka przemysłowego może być czynnikiem sprzyjającym zdobywaniu kolejnych klientów.

Inny powód to chęć wykorzystania możliwości, jakie daje działalność na określonym ryku. Może on bowiem oferować dostęp do preferencji podatkowych i korzystnych form pozyskiwania kapitału ze źródeł zewnętrznych, a także wykwalifikowanego personelu, którego koszty zatrudnienia są niższe niż w dotychczasowym miejscu. Nie bez znaczenia pozostaje też perspektywa nawiązania relacji z nowymi partnerami biznesowymi.

Relokacja maszyn przemysłowych może zostać przeprowadzona w wielu sytuacjach, w tym wtedy, gdy zakład zmienia swoją siedzibę albo poszerza on swoją działalność. Takie przedsięwzięcie to świetny sposób na to, aby zwiększyć wydajność firmy i zoptymalizować koszty ponoszone przez nią.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij