Kto musi mieć kasę fiskalną? Co grozi za brak kasy fiskalnej?
Kiedyś obowiązek posiadania kasy fiskalnej obejmował tylko poszczególne branże. Obecnie rozszerzył on swój zakres o kolejne, działające na rzecz osób prywatnych. Za jej brak grożą surowe kary. Kto musi mieć kasę fiskalną i co grozi za jej brak? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Kto musi mieć kasę fiskalną?
Kasa fiskalna to urządzenie rejestrujące sprzedaż towaru albo usług. Pozwala na dokumentowanie obrotu ze sprzedaży. Dzisiejsze kasy fiskalne są dużo bardziej rozbudowane pod względem funkcjonalności oraz systemów, w jakie są wyposażone. Stanowią zatem bazę wszystkich wprowadzonych do obrotu produktów firmy. Dzięki temu poprzez zeskanowanie kodu kreskowego sprzedający może od razu sprawdzić cenę. Przedsiębiorca ma obowiązek posiadana kasy fiskalnej, jeśli dokonuje sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzących działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym. Tak mówi art. 111 ustawy od towarów i usług, a w praktyce o tym, gdzie obowiązuje kasa fiskalna, napisano na www.UwagaFinanse.pl. Od obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolniony jest tylko ten przedsiębiorca, który dokonuje dostawy towarów lub usług. Przepisy prawne przewidują kilka grup podatników, jakim nie przysługują żadne zwolnienia z tego tytułu.
Zakładając działalność gospodarczą, należy ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej, jeśli prowadzi się działania w zakresie:
- sprzedaży gazu płynnego,
- przewozów pasażerskich (busy, autocary),
- usług taksówkarskich,
- sprzedaży silników tłokowych, nadwozi, przyczep i naczep, części i akcesoriów do
- pojazdów mechanicznych,
- sprzedaży sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego,
- sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych,
- sprzedaży wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych a zawartości powyżej 1,2% oraz tych będących mieszanką piwa i napojów bezalkoholowych, których zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%.
Jaka kara za brak kasy fiskalnej?
Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku niedopełnienia obowiązku rejestracji kasy fiskalnej, stosowny organ podatkowy ma prawo do nałożenia dodatkowego obciążenia podatkowego. Stanowi ono 30% kwoty podatku naliczonego przy nabiciu towarów i sług i licząc aż do momentu rozpoczęcia ewidencji na kasie rejestrującej. Kary względem osoby, która w niewłaściwy terminie zainstalowała kasę fiskalną, uwzględnione są również w art. 60 par.1 kodeksu karnego skarbowego. Według tego zapisu w przypadku nieprowadzenia kasy fiskalnej podlega karze grzywny wynoszącą do 240 stawek dziennych. W przypadku łagodniejszego potraktowania przez organ skarbowy kara może się zakończyć na karze grzywny za wykroczenie. Osoba fizyczna, która nie zarejestrowała kasy w wyznaczonym przez ustawę terminie, może skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu. To znaczy, że jeśli dobrowolnie i z własnej inicjatywy zgłosi swoje zaniedbanie do urzędu skarbowego i wyjaśni, dlaczego się z tym spóźnił, wówczas jest szansa na uniknięcie grzywny za wykroczenie skarbowe. Często podawanym powodem jest niezorientowanie się w odpowiednim czasie o takim obowiązku.