Lagom w Twoim domu – wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat
Szwedzi słyną z odpowiedzialności, uporządkowania, a także tolerancji. Ale słyną także z filozofii, która zwie się lagom. Otóż polega ona na tym, by wprowadzić do swojego życia zasadę „ w sam raz”. Szczególne zastosowanie ma w aranżacji wnętrz. I dzisiaj przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na temat właśnie lagom.
O aranżacji w myśl lagom – co warto wiedzieć?
Słowo lagom można przetłumaczyć jako „ w sam raz”. Oznacza to, że zarówno nadmiar, jak i zbytni umiar są szkodliwe i nie należy ich stosować. Właśnie lagom ma zastosowanie w aranżacji wnętrz i trzeba przyznać, że rzeczywiście szwedzkie mieszkania są kwintesencją tej filozofii. Są one dobrze urządzone, ale nie przerysowane. Ich styl jest przemyślany, podobnie jak funkcjonalność. Nie ma miejsca na dodatkowe dekoracje, które niczemu nie służą, a tylko zajmują miejsce i się kurzą. Otóż lagom może być traktowane jako połączenie funkcjonalność i estetyki, a więc mieszkanie powinno być praktycznie urządzone, ale w stylowej formie. Jednak nadal nie ma tam miejsca na przesadę. Ponadto w lagom wszystkie elementy są w pełni dopasowane, ale utrzymanie takiego mieszkania w czystości także nie nastręcza problemów.
Meble w stylu lagom
Aranżując wnętrze, trzeba pamiętać jak ważną rolę pełnią meble. Jednak w filozofii lagom nie wystarczy tylko wybrać pierwszych lepszych, które się nam podobają. Otóż meble muszą być dopasowane do kubatury danego pomieszczenia, ale też zapotrzebowania na wolne miejsce. Meble powinny pomieścić wszystko, co niezbędne, jednak kupowanie dużych komód tylko dlatego, że mogą potem się przydać nie jest lagom. Oczywiście ich stylistyka powinna być subtelna. Do tego meble nie powinny być zbyt masywne, bo mogą wtedy przytłaczać wnętrze, ale i zaburzać harmonię. Warto też stosować takie rozwiązania, które zapewniają jeszcze większą wygodę. Może to być choćby system cichego domyku. Zwróćcie tez uwagę na samą kolorystykę. W lagom należy stawiać na zrównoważone, subtelne barwy, ale wcale nie muszą być ciepłe.
Oświetlenie ma być lagom
Czas najwyższy wybrać oświetlenie i ono również ma być lagom. A to oznacza, że ma być energooszczędne, ale też praktyczne. Oczywiście słusznym wyborem jest oświetlenie LED, które pozwala zaoszczędzić, a przy tym jest ekologiczne. Do tego warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż świecą one światłem ciągłym. Do tego mają też bardzo wysoki wskaźnik oddania barw. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że biorąc pod uwagę jakość światła, ale i ekonomicznie znacząco przewyższają one świetlówki. Do tego przydadzą się też ściemniacze LED, które warto wykorzystać nie tylko w sypialni, ale i salonie czy jadalni. Poza tym, że są uniwersalne mają jeszcze inne zalety. Dzięki nim można dostosować moc światła do pory dnia, ale i naszego nastroju. W ten prosty sposób dom czy mieszkanie staje się jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb domowników. Ściemniacze LED pełnią też funkcje oszczędnościową, a przy tym pozwalają odpocząć oczom. Zatem są jak najbardziej lagom.
Czy dekoracje w lagom są konieczne?
Wiele mówi się o tym, że dekoracje są swoistą kropką nad „i”, ale też dopełnieniem każdej aranżacji. Mogą dodawać jej stylu, ale i sprawić, że przestaje być nudna. W przypadku lagom kwestia dekoracji wygląda nieco inaczej. Otóż są one potrzebne tylko wtedy, gdy pełnią jakąś funkcję. Jeżeli mają tylko stać i łapać kurz, a przez to sprzątanie będzie jeszcze bardziej czasochłonne, to wręcz nie należy ich stosować. Jakie więc dekoracje są dopuszczalne? Mogą to być pojemniki na kawę, ciastka czy herbatę. Do tego funkcję praktyczną i dekoracyjną może pełnić też zastawa. Warto ją wtedy umieścić nie w kredensie, ale na nim. Dekoracją mogą być świeczniki ze świeczkami czy cotton balls, ale pod warunkiem, że z nich korzystacie. Sama zasłona także pełni rolę praktyczną i dekoracyjną zarazem. Na co jeszcze można postawić? Oczywiście na poduszki w dekoracyjnych poszewkach, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Jedna czy dwie poduszki na kanapie czy narożniku zupełnie wystarczą. W lagom nie ma miejsca za to na małe dywaniki czy wielkie lustra na ścianach.