Mniszek lekarski - uprawa, właściwości lecznicze

Mniszek lekarski – uprawa, właściwości lecznicze

Mniszek lekarski nie jest rośliną uprawianą w ogrodach, gdyż uchodzi za chwast trudny do usunięcia. Znajduje zastosowanie w medycynie ludowej oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu.

Mniszek lekarski należy do ziół o właściwościach leczniczych. Jest wieloletnią rośliną uprawianą głównie na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. W przydomowych ogródkach mniszek lekarski jest zwykle traktowany jako chwast. Mniszek lekarski jest wykorzystywany w chorobach wątroby i woreczka żółciowego.

Mniszek lekarski – charakterystyka rośliny

Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią należącą do przedstawicieli rodziny astrowatych. Ma wzniesiony pokrój i osiąga wysokość do 40 cm. Mniszek lekarski charakteryzuje się długimi łodygami zawierającymi sok mleczny oraz lancetowatymi, powcinanymi liśćmi. Roślina wytwarza żółte kwiatostany nazywane koszyczkami kwiatowymi.

Wymagania uprawowe i zbiór

Mniszek lekarski w ogrodach traktowany jest jako niechciany chwast trudny do całkowitego zwalczenia. Roślinę uprawia się masowo na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, gdyż należy do ziół o licznych właściwościach zdrowotnych i leczniczych. Mniszek lekarski ma niewielkie wymagania uprawowe. Najlepszy wzrost wykazuje na glebach dobrze napowietrzonych, żyznych i zasobnych w próchnicę. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak też częściowo zacienionych. Wysiew nasion mniszka lekarskiego przypada zwykle na okres od marca do końca maja. Roślina kwitnie od kwietnia do lipca, a jej owocem jest specyficzny niełupek, który swoim wyglądem przypomina puchową kulę. Korzenie mniszka lekarskiego zbiera się jesienią, natomiast kwiaty i liście w początkowym okresie kwitnienia. Zebrane części rośliny suszy się w warunkach naturalnych, w miejscu przewiewnym i pozbawionym wilgoci.

Właściwości lecznicze i zastosowanie

Mniszek lekarski wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze wykorzystywane w medycynie ludowej. W jego składzie znajdują się cenne witaminy i minerały, takie jak: witamina C, A, D i witaminy z grupy B oraz potas, magnez, żelazo i krzem. Mniszek dostarcza również garbników roślinnych o działaniu bakteriobójczym oraz związków o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i antywirusowym. Mniszek lekarski znajduje zastosowanie w leczeniu chorób wątroby, woreczka żółciowego, nerek i dróg moczowych. Wspiera detoksykację organizmu, obniża poziom cukru we krwi i ułatwia procesy trawienne. Z kwiatów mniszka lekarskiego produkuje się syropy na kaszel. Zarówno kwiaty, jak też korzenie rośliny wykorzystywane są jako surowiec na smaczne i zdrowe domowe wina oraz nalewki. Świeże liście mniszka lekarskiego stosowane są w kuchni. Można je dodawać do sosów i sałatek ze świeżych warzyw.

Czytaj także: Ogród Botaniczny we Wrocławiu – co można w nim zobaczyć?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij