Recykling pomaga odbudować nasze środowisko
Wielu z nas zapewne nie raz widziało w mediach różne informacje, które dotyczyły zanieczyszczonego środowiska. Niestety, duża część społeczeństwa posiada skłonności do bagatelizowania tego problemu, bo uważa, że to nie ona przyczynia się do jego powstawania. Czy aby na pewno? Problem postępującego zanieczyszczenia naszej planety widoczny jest szczególnie w przypadku oceanów, na których to formują się wyspy stworzone ze … śmieci. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest śmierć wielu morskich zwierząt, a także ptaków, które potrzebne są do utrzymywania w dobrym stanie różnych ekosystemów. Co gorsze, wiele niezależnych środowisk badawczych szacuje, że do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Nic dziwnego, skoro każdego roku do akwenów wodnych trafia 8 milionów ton śmieci. Wszystko to spowodowane jest nieodpowiednimi działaniami człowieka. Dlatego warto zastanowić się, jak można rozwiązać ten problem i zainteresować się pojęciem, jakim jest recykling, który może ocalić naszą planetę.
Czym jest recykling?
Na pewno wielu z nas jest w stanie przypomnieć sobie sytuację, w której wyrzucił jakiś odpad nie do kosza, a na trawnik czy do rzeki, bo tak mu było wygodniej. Teraz wyobraźmy sobie sytuację, że każdy człowiek cały czas z różną częstotliwością dokonuje tej samej czynności. Biorąc pod uwagę, że na świecie żyje około 7,6 mld ludzi, możemy szybko dojść do wniosku, jak tragiczne skutki będzie mieć dla środowiska takie zachowanie. Warto zatem mieć na uwadze ten problem i rozpocząć recykling odpadów samodzielnie lub z pomocą odpowiednich firm (jak na przykład http://www.sawo-recykling.pl). Dzięki niemu możemy wpływać na poprawę jakości naszego środowiska i przyczyniać się do jego ochrony. Recykling to proces, który polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów do tworzenia nowych produktów. Dzięki kilkukrotnemu wykorzystaniu tego samego materiału ogranicza się zużywanie surowców naturalnych, a także redukuje ilość odpadów.
Jak możemy wspomóc recykling odpadów?
Mało osób wie, że każdy z nas może skutecznie wspomagać proces, jakim jest recykling. Wystarczy wykonywanie choćby najprostszych czynności, do których może zaliczyć na przykład odpowiednią segregację śmieci. Zatem do jakich kontenerów powinno wyrzucać się dany rodzaj odpadów?
- niebieski – papier,
- biały lub zielony – szkło,
- żółty – metale i tworzywa sztuczne,
- czerwony albo pomarańczowy – aluminium oraz metal,
- brązowy – odpady biodegradowalne.
Materiały, które nie nadają się do segregacji, można poddać procesowi utylizacji. Z kolei makulaturę w postaci starych podręczników, książek, kartonów czy gazet można sprzedawać w specjalnym punkcie, który zajmuje się skupem tego surowca. W takim przypadku nie dość, że przyczynimy się do poprawy środowiska, to także będziemy mogli oczyścić domową lub biurową przestrzeń z zalegających od dłuższego czasu niepotrzebnych i jedynie zabierających miejsce rzeczy .