Twój trawnik także może być piękny. Gotowy, a może samodzielnie przygotowany – jaki nawóz wybrać?

Aby trawnik dobrze się prezentował należy o niego odpowiednio dbać. To truizm, ale jakże prawdziwy. Nie wystarczy podlewanie, gdyż potrzebne jest również napowietrzanie, zwłaszcza jeśli gleba jest bardziej zbita i gliniasta. Ponadto konieczne jest również nawożenie i na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym poradniku, zastanowimy się jaką wybrać mieszankę i czy przygotować ją samodzielnie, czy zakupić ją w sklepie.

Jak samodzielnie przygotować nawóz do trawnika?

Oczywiście wśród samodzielnie przygotowanych nawozów mamy kompost. Z nawozów organicznych trawnik możemy zasilać również obornikiem, jednak to zalecane jest tylko na dużych powierzchniach. Zatem jak samodzielnie przygotować nawóz na trawnik. Trzeba założyć kompostownik. W nim na samym dnie znajdą się grubsze połamane gałęzie, które ułatwią cyrkulację powietrza. Kolejna warstwa to ziemia ogrodowa, a następne do odpadki przekładane warstwami ziemi i drobnymi gałązkami. Kompost należy przemieszać co dwa miesiące. Do kompostu można dodać dżdżownicę z ogrodu, które przyspieszą proces rozkładu. Mieszanka, którą możemy wykorzystać powstaje po 10-12 miesiącach. W kompoście mogą znaleźć się odpadki takie jak fusy z kawy, skorupki jajek, fusy z herbaty, papier, owoce, warzywa i obierki. Odpadki roślinne nie mogą wcześniej być traktowane chemikaliami, dlatego cytrusy na kompost się nie nadają.

Kiedy stosować kompostowanie na trawnik?

Gotowy kompost stosuje się zwykle dwa razy do roku czyli na wiosnę, po roztopach, a także jesienią przed pierwszymi przymrozkami. Rozkłada się go warstwą jednocentymetrową. Kompost zawiera wszystkie niezbędne dla trawnika składniki odżywcze, a więc azot, fosfor, potas, a także magnez i wapń. Posadzenie łubinu obok pryzmy zwiększa ilość azotu w kompoście. Istotne znaczenie ma fakt, że wiosną i latem udział azotu w nawozie powinien być większy, gdyż sprzyja on wzrostowi trawy, natomiast mieszanka jesienna powinna go zawierać niewiele i dostarczać głównie potas i fosfor. Wiele osób uważa, że stosowanie kompostu na trawnik jest łatwiejsze niż gotowych nawozów, gdyż nie można przenawozić trawnika, a kompost można stosować przez cały okres wegetacji.

Nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych – długo działający czy wiosenny i jesienny?

W sklepie ogrodniczym znajdziemy nawozy do trawników płynne i w formie granulatu. Te drugie to tzw. nawozy długo działające, które stosuje się co najwyżej dwa razy w całym okresie wegetacji. Tutaj istotne znaczenie ma fakt, że stosuje się je na suchym trawniku. Wysypanie granulatu na mokrą trawę może spowodować porażenie źdźbeł, a tym samym porażenie trawnika czy jego gnicie. Zatem trawnik podlewamy dopiero po wysypaniu nawozu. Można zdecydować się na nawóz do trawnika wiosenny i jesienny. Jak już wspomnieliśmy w pierwszym znajduje się znacznie większa ilość azotu. Nie należy stosować nawozu wiosennego później niż w czerwcu. Z reguły stosuje się go po zimie i na początku lata. Natomiast jesienią używa się nawozu fosforowo-potasowego, który ma wzmocnić system korzeniowy trawy przed zimą, a także zwiększyć jej odporność na niską temperaturę.

Czy każdy trawnik należy wapniować? Kiedy i w jaki sposób to robić?

W pewnych sytuacjach konieczne jest stosowanie wapniowania. Są dostępne nawozy wapniowe, które przeznaczone są na trawniki porośnięte mchem, a także zachwaszczone. Walka z zachwaszczeniem bywa trudna, jednak odpowiednie PH może pomóc się go pozbyć, a je przywróci właściwy nawóz na trawnik, zawierający odpowiednią mieszankę składników mineralnych. Gdy gleba na której rośnie trawnik ma PH poniżej 5,5 jest to wskazaniem do wapniowania. Trawnik najlepiej rośnie na glebie o odczynie od 6 do 7 PH. Wapniowania nie należy łączyć z innym rodzajem nawożenia i należy zachować kilka tygodni odstępu. Ten zabieg najlepiej wykonać od końca lutego do marca – wtedy gdy stopnieje śnieg, a trawy nie zaczną jeszcze rosnąć. Można również przeprowadzić jesienne wapniowanie, gdy trawa przestanie już rosnąć – najczęściej na początku listopada.

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne w połączeniu ze zrównoważonym nawożeniem zapewnią nam piękny i zielony trawnik. Należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących użytkowania danego nawozu do trawnika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij