Prace wykończeniowe są najważniejszym z estetycznego punktu widzenia etapem budowy, ponieważ to one wpływają najmocniej na postrzegany charakter domu. Nawet wyłożona deskami hebanowymi podłoga prezentuje się marnie, a wręcz rażąco, jeśli nie zostaną w niej osadzone odpowiednio dopasowane listwy przypodłogowe. Nie inaczej wygląda sytuacja, gdy mowa o drzwiach, dlatego listwy przydrzwiowe należy dobrać do wnętrza już na etapie wyboru potencjalnych skrzydeł.
Ościeżnica – podstawowe obramowanie drzwi
Na najprostsze drzwi składają się dwa elementy – ościeżnica i skrzydło drzwiowe. Montaż drzwi rozwiernych zaczyna się zawsze w ten sam sposób, to znaczy od osadzenia ościeżnicy w otworze drzwiowym. Niezależnie od rodzaju ościeżnicy (regulowana lub stała), nie należy w żadnym wypadku zaczynać prac montażowych dopóki nie zostaną wykończone ściany i podłogi. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak warto upewnić się dwukrotnie, że zebrane zostały prawidłowe pomiary otworu drzwiowego. Przed złożeniem ościeżnicy, w jednej z belek bocznych umieszcza się zawiasy, których pozycja uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy skrzydło jest “lewe” czy “prawe”. Kolejnym krokiem jest zamocowanie listwy podłogowej, która znacząco pomoże w stabilizacji przygotowanego wcześniej obramowania drzwi.
Podczas przymiarki ościeżnicy, koniecznie sprawdź czy zachowane zostały kąty proste między przyległymi do siebie belkami i zestaw wymiary otworu drzwiowego z zebranymi analogicznie wymiarami ościeżnicy. W usztywnieniu elementów z pewnością pomoże listwa podłogowa oraz kołki drewniane. Tak przygotowany “szkielet” może zostać następnie przytwierdzony do otworu drzwiowego za pomocą pianki montażowej. Warto pamiętać, że nie należy usuwać kołków, dokręcać śrub, zakładać skrzydła drzwiowego, ani wykonywać aktualizacji pomiarów dopóki pianka nie wyschnie i nie utwardzi się.
Listwy przydrzwiowe – niedoceniony bohater wystroju wnętrz
Jeśli obramowanie drzwi zostało osadzone prawidłowo, wystarczy zamontować na nim skrzydło i można mówić o w pełni funkcjonalnych drzwiach. Tak przygotowane przejście nie prezentuje się jednak najlepiej, wręcz sprawia wrażenie wizualnie odciętego od reszty pomieszczenia. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą listwy przydrzwiowe, nazywane również “opaskami drzwiowymi”. Pełnią one dla ościeżnicy rolę maskującą, zakrywając w estetyczny sposób przestrzeń, gdzie ściana styka się z obramowaniem drzwi. Zazwyczaj są one dołączone do zamówionych drzwi, utrzymując identyczną kolorystykę i wzornictwo. Jeśli jednak dołączone do zakupu opaski nie spełnią oczekiwań, na rynku dostępne są liczne alternatywne wzory, które z pewnością dopasowane zostaną do konkretnego stylu wnętrzarskiego.
Zarówno podstawy estetyczne, jak i proces montażu są banalnie proste. Im większy metraż, tym szersza i bardziej monumentalna powinna być listwa przydrzwiowa. Pomieszczenia bardziej przytulne lepiej prezentują się natomiast niewielkie opaski drzwiowe. Jest to jednak jedynie wskazówka, dlatego okazać się może, że w wybranych wnętrzach rozmiar listewek pozostanie bez znaczenia. Listwy mocuje się zazwyczaj z użyciem kleju montażowego na bazie silikonu lub kleju do drewna (Vicolu).